Křišťáloví lupa

ČT24

ČT24
neděle 21. září 2014 Matouš
Prizma ČT24:

Slaměné nehořlavé domy - novinka v ekologickém bydlení

Velikost textu:

Canberra - Australský designér Joost Bakker přišel s převratnou konstrukcí – staví totiž domy ze slámy. Ty izolují, jsou levné, šetří energii a jsou upravené tak, že jsou prakticky nehořlavé. Bakkerovy výtvory jsou k vidění už v několika světových metropolích.

Ekologický dům
Ekologický dům

Nehořlavý slaměný dům překvapil i autora

Dům má ocelový rám a mezi stěnami z lepenky opatřenými nehořlavým oxidem hořečnatým je izolace z obyčejné slámy. Přesto plamenům odolává. "Nemyslel jsem si, že vydrží," prohlásil designér.

Dům, který navrhl australský designér Joost Bakker, prošel testem Australské vládní vědecké organizace. Teplota v plamenech byla tisíc stupňů Celsia. Čidla uvnitř ale naměřila jen neuvěřitelných 35 stupňů. Závěrečná zpráva: dům prošel bez poškození. "Sláma je nejběžnějším odpadním materiálem na světě. Můžeme z ní dělat kartony, papír, dokonce i toaletní papír. Šest milionů hektarů lesa padne každý rok jen kvůli toaletnímu papíru," konstatoval Bakker.

Slaměný dům
Slaměný dům

Ten se zaměřuje právě na udržitelný rozvoj a recyklaci. Chtěl vytvořit levný a dostupný dům, který bude šetřit přírodu a bude bezpečný i během v Austrálii častých požárů. Dá se snadno rozebrat a složit jinde.

Joost Bakker, designér:

"Pokud máte budovu, která je tak dobře zateplená, tak ji nemusíte moc vytápět, ani chladit. Použili jsme něco, co nás skoro nic nestálo – vedlejší produkt z farmy – a vytvořili dům, který spotřebovává velmi málo energie."

Restaurace postavené stejnou metodou už stojí v Sydney, Melbourne a v Perthu. Ekologický je i jejich provoz – recykluje se vše, hosté pijí ze skleniček od marmelády a obsah toalet pak hnojí zeleninu rostoucí na střeše. "Doufám, že lidi inspiruji, že začnou vymýšlet vlastní projekty. Když mluvím s dětmi, říkám jim – za deset let bych chtěl vejít do domu, který jste navrhli vy, a říct si - co jsem si myslel, vždyť tohle řešení je daleko lepší," podotkl designér.

Bakkera už pozvali, ať postaví slámové domy v Londýně, New Yorku, Šanghaji nebo v dánské Kodani. V Dánsku přitom rostou i místní zajímavé projekty. Architektonická firma navrhla dům, který se dá na základě počítačového programu vyřezat na přesných obráběcích strojích. "Snažili jsme se vytvořit dům, kvůli kterému během stavby a provozu vypustíme co nejméně škodlivých emisí. Používáme jen dřevo a počítačem řízené obráběcí stroje. Díky tomu můžeme navíc snížit na minimum stavební odpad. Dům vytápí solární panely," konstatoval architekt Frederik Agdrup.

přehrát video
Domy ze slámy

Příkladem je vila, která zrovna vyrostla v Asserbu, šedesát kilometrů severně od Kodaně. Stavitelé jí říkají dům budoucnosti. Pilotní projekt zaměřený na udržitelný rozvoj je podle nich levnou alternativou ke konvečnímu bydlení. Všechny díly vyrobil obráběcí stroj na základě počítačového zadání.

Ekologické domy letí

Dům je možné díky specifickým základům jednoduše přemístit. Pro stavbu nového ale stačí, aby cestovala data. Informace o projektu je možné poslat třeba do Číny. Tam na jejich základě vyroste úplně stejný dům. Program se dá upravit podle konkrétních požadavků. "Chceme, aby byly domy jednodušší, aby se při jejich stavbě spotřebovalo a hlavně vyhodilo minimum materiálu. Zároveň chceme, aby byly domy kvalitní a aby si klient mohl navrhnout svůj design," řekl architekt Nicholas Bjørndal.

Jen na stroje se zatím architekti spolehnout nemohou – se střechou museli technice pomoci truhláři. I tak jsou architekti přesvědčení, že jejich levný, jednoduchý a hlavně ekologicky přátelský dům má velkou budoucnost.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Změní Homolka opět ředitele?
    Video
    Změní Homolka opět ředitele? vydáno před 3 hodinami Praha - Post ředitele Nemocnice Na Homolce Michala Šetlíka je ohrožen. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka totiž jeho další působení ve státní nemocnici ovlivní výsledky ...
   • Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry
    Video
    Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry vydáno 20. 9. 2014 20:00 Praha – Potíže s pamětí jsou ve stáří stále podceňovány. Tenká hranice mezi únosnou redukcí nervových buněk a závažným onemocněním je totiž velmi tenká. Nejen na to se ...
   • František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství
    František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství vydáno 20. 9. 2014 23:30 Vatikán - Papež František dnes zahájil kroky ke zjednodušení církevního postupu pro prohlašování neplatnosti manželství. Reforma těchto procedur by měla vést k tomu, že katolíci ...
   • Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014
    Video
    Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014 aktualizováno 20. 9. 2014 18:56 Luhačovice - Vesnicí roku 2014 České republiky se stala obec Kateřinice na Vsetínsku. Letošního 20. ročníku klání se zúčastnilo 306 obcí, o 33 více než loni. Na druhém místě je ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.