Stávka mladých lékařů v Británii

Tisíce mladých britských lékařů poprvé od roku 1945 stávkují i na pohotovostech

Mladí britští lékaři, kteří mají před atestací, opět stávkují. Vadí jim nové pracovní a platové podmínky smluv, jež jim vnucuje vláda. Během protestu neposkytují ani naléhavou péči a porodní služby. Zrušeno bylo na 110 tisíc vyšetření a 13 tisíc operací. Proti novým smlouvám demonstrují lékaři i v ulicích Londýna.

Stávka byla ohlášena dlouho dopředu. Vůbec poprvé v historii britského státního zdravotnictví, které vzniklo v roce 1945, stávkují lékaři také na pohotovosti – zastoupili je lékaři, kteří už mají po atestaci. Ošetřit ale mohou méně pacientů, než za normální situace, informoval spolupracovník ČT Ivan Kytka.

„Jde o ojedinělou situaci a personál nemocnic musí vyvíjet ohromné úsilí, aby se zajistila nepřetržitá bezpečná péče pro pacienty,“ řekla BBC představitelka správy státních nemocnic NHS Anne Rainsberryová, která připustila, že v některých případech může být situace riziková. Zároveň vyzvala veřejnost, aby nyní vyhledávali ošetření jen v nezbytných případech.

„Nedá se říct, že by britské nemocnice byly nějak výrazně ochromeny, ale provoz je tam daleko menší než v normální pracovní dny.“

Ivan Kytka, spolupracovník

Mladí internisté odmítají pracovní smlouvu, kterou vláda hodlá lékařům v létě vnutit a která počítá s větším množstvím práce o víkendech a s nižším proplácením přesčasů. „Sobota by se pro lékaře před atestací stala normálním pracovním dnem, takže by za ni nebrali bonusy jako doposud,“ konstatoval Kytka.

 

Vláda výměnou nabízí zvýšení základního platu o 13,5 procenta. Lékaři to ale odmítají s tím, že nové podmínky sníží jejich příjmy a povedou k horší motivaci a zdravotní péči. „Nikdo z nás nechce stávkovat. Raději bychom se starali o pacienty, ale bohužel cítíme, že toto je pro nás jediná možnost,“ prohlásil londýnský lékař Joe Mayhew.

Mladí internisté tvoří třetinu lékařského personálu v anglických nemocnicích. „Nikdy bych nevěřila, že jako doktorka budu nucena odložit stetoskop a stávkovat. Byli jsme k tomu donuceni vládou, která nás odmítá vyslyšet. Není to otázka platu. Musíme být schopni poskytnout lékařskou péči pacientům ve vyhovujících podmínkách,“ řekla mladá lékařka Fiona Martinová.

Konzervativní vláda na změnách trvá s tím, že slíbila obyvatelům zlepšit zdravotní péči o víkendech. „Je příliš otřesných příběhů, rodičů, kteří přišli o dítě, lidí, kteří přišli o milované blízké, protože o víkendu neposkytujeme kvalitní služby,“ konstatoval britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt.

Všechna vleklá jednání mezi vládou a lékaři zatím selhala a podle Kytky nic nenasvědčuje tomu, že by se schylovalo ke kompromisu. Ze začátku veřejnost doktory podporovala asi ze 60 až 65 procent, pokud ale v ničem neustoupí, podpora zcela jistě klesne pod 50 procent, míní spolupracovník ČT.

Video Studio ČT24
video

Mladí lékaři v Británii opět stávkují kvůli novým smlouvám

Mladí lékaři v Británii opět stávkují kvůli novým smlouvám