Australskou dvorní zakázku na ponorky získala Francie

Australské vody budou v budoucnu hlídat francouzské ponorky. Největší zbrojní kontrakt v historii Austrálie za v přepočtu 925 miliard korun vyhrála firma DCNS Group. Porazila tak Němce i dlouho favorizované Japonce. Ti v rozhodnutí australské vlády vidí ránu exportu své vojenské techniky – a chtějí vysvětlení.

Austrálie nyní zvyšuje výdaje na obranu, aby chránila své strategické i obchodní zájmy v Asii a Tichomoří. Ve Francii naopak vzniknou díky zakázce tisíce pracovních míst, především na západě země, prohlásil francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Upozornil také na dlouhé trvání kontraktu; „sňatek“ s Austrálií potrvá 50 let, řekl podle agentury AFP.

O kontrakt na ponorky se ucházely rovněž německá společnost ThyssenKrupp a japonské konsorcium zahrnující firmy Mitsubishi Heavy Industries a Kawasaki Heavy Industries.

Japonsko se za favorita považovalo za vlády minulého australského premiéra Tonyho Abbotta, který chtěl dodavatele vybrat bez soutěže. Usuzovalo se tehdy, že Tokio má díky blízkým osobním vazbám s japonským premiérem a tiché podpoře USA zakázku téměř jistou.

Když ale Abbotta ve vnitrostranickém převratu svrhl Turnbull, nabrala kritika japonské nabídky na síle. Kritici upozorňovali především na nedostatečné zkušenosti Japonska s vývojem armádního vybavení určeného k vývozu.

Video Horizont ČT24
video

Bitva o zakázku dohrána, válka ale nekončí

Vývoj japonské armádní techniky umožnila změna japonské ústavy z roku 2014. Lukrativní zakázka od Austrálie by pro Japonsko byla první takovou transakcí, napsal server BBC.

Francouzskou nabídku jednomyslně podpořila řada expertů, kteří vládě s vyhodnocováním nabídek pomáhali, uvedla australská ministryně obrany Marise Payneová.