Fico je po operaci, podstoupil dvojnásobný bypass

Lékaři úspěšně operovali slovenského premiéra Roberta Fica, jeho stav je stabilizovaný. Podle zdrojů listu Denník N podstoupil dvojnásobný bypass. Fico byl hospitalizován v kardiologickém centru minulý týden ve čtvrtek s podezřením na infarkt. Úřad vlády premiérův stav nekomentoval.

Robert Fico
Zdroj: ČTK/News Pictures Autor: Aris Oikonomu

Operace probíhala v celkové anestezii a trvala několik hodin. Premiérovi podle informací Deníku N udělali lékaři dvojnásobný bypass, při kterém se pomocí spojky obejdou zúžené cévy. Obvyklým postupem je i úplné zastavení činnosti srdce. Lékaři po zákroku sdělili, že „proběhl standardně a politik je ve stabilizovaném stavu“.

Pokud premiér po operaci nebude mít komplikace, v nemocnici by měl zůstat ještě sedm až deset dní. Kardiolog z pražského IKEMu Peter Wohlfahrt už dříve uvedl, že po takové operaci je zapotřebí i čtyřtýdenní lázeňská léčba. Kdy se pacient dokáže vrátit k normálnímu životu, je prý velmi individuální, obvykle jsou to dva až tři měsíce.

Fico byl hospitalizován před osmi dny. Do nemocnice dorazil sám, stěžoval si na bolesti na hrudníku. Lékaři následně zjistili, že má premiér zúžené cévy, a nechali si ho v nemocnici na pozorování. Podle předního odborníka ministerstva zdravotnictví pro kardiologii Gabriela Kamenského premiér utrpěl de facto akutní infarkt, píše na webu list Sme.

Video Události: Robert Fico po operaci srdce
video

Události: Robert Fico je po operaci srdce

Události: Robert Fico je po operaci srdce

Brífink slovenských lékařů po skončení Ficovy operace

 

Fico chybí na klíčovém schvalování vládního programu 

Fico už minulý týden zrušil návštěvu České republiky a účast na bezpečnostní konferenci Globsec, kde měl vystoupit se svým českým kolegou Bohuslavem Sobotkou. Nezúčastnil se ani schůze slovenského parlamentu, který od začátku tohoto týdne projednává programové prohlášení nového koaličního kabinetu.

Hlasovat se ale bude zřejmě bez lídrů dvou koaličních stran – kromě Fica má potíže také předseda sněmovny a šéf koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko. Danko po bolestech žaludku absolvoval sérii vyšetření a v pondělí půjde na operaci.

Člen předsednictva Ficovy mateřské strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a místopředseda parlamentu Martin Glváč uvedl, že Fica v politice prozatím zastoupí dva vicepremiéři za Směr-SD. Protokolární záležitosti převezme zejména místopředseda vlády pro investice Peter Pellegrini, který již přednesl ve sněmovně programové prohlášení nové vlády. Vnitrostranické záležitosti má mít místo Fica zase na starosti vicepremiér, ministr vnitra a místopředseda Směru-SD Robert Kaliňák. Slovenská ústava zastupování premiéra neupravuje.