Evidence pasažérů v letadlech brzy vejde do praxe, slibují evropští ministři

Ministři vnitra zemí Evropské unie potvrdili, že co nejdříve vznikne systém evidence pasažérů leteckých spojů (Passenger Name Register – PNR). Evropská komise příslušnou směrnici navrhla už v roce 2011. O jejím zavedení se ale v europarlamentu diskutovalo pět let. Návrh europoslanci odsouhlasili minulý týden. Státy unie mají na uvedení systému dva roky, chtějí ho ale zavést rychleji.

Bruselské letiště Zaventem
Zdroj: Reuters

Podle odpůrců je systém evidence pasažérů leteckých spojů příliš velkým zásahem do soukromí. Po loňských atentátech v Paříži se ale věci pohnuly, když na přijetí PNR začala naléhat Francie.

Údaje od leteckých přepravců mají umožnit bezpečnostním složkám rychleji vystopovat rizikové cestující. Údaje v registru budou obsahovat jméno, den a trasu letu, údaje o letence, kontakt, cestovní kancelář, která let objednávala, způsob platby, číslo sedadla a informace o zavazadlech. Údaje mají sloužit výhradně k prevenci, odhalování, vyšetřování a stíhání teroristických činů a závažné kriminality.

Pro jsou všechny státy Unie

Letečtí přepravci budou muset informovat státy EU o letech přes vnější hranici unie. Směrnice umožňuje členským zemím sbírat i data o vnitrounijních letech, ale na nepovinném základě. Všechny státy osmadvacítky už daly najevo, že možnost využijí. Údaje se budou schraňovat půl roku a další čtyři a půl roku v „maskované“ podobě.

EU už má dohody o výměně údajů o leteckých pasažérech s USA, Kanadou a Austrálií. I na národní úrovni už země osmadvacítky v některých případech podobné údaje shromažďují. Nyní by se tak mělo dít na unijní úrovni. Výjimku z pravidel má Dánsko. Velká Británie a Irsko se rozhodly na systému podílet.