Příměří skončilo, hlásí syrská opozice. Většina jejích zástupců opustí Ženevu

Syrské příměří na zemi ve skutečnosti neplatí a nikdo není hnán k odpovědnosti za opakovaná porušení klidu zbraní, prohlásil opoziční koordinátor Rijád Hidžáb s tím, že najít řešení konfliktu není možné, dokud je u moci prezident Bašár Asad. Opozice přerušila jednání o míru v Ženevě, dokud Damašek nebude ochoten jednat o Asadově budoucnosti.

Opoziční koordinátor Rijád Hidžáb
Zdroj: REUTERS Autor: Denis Balibouse

Opozice nebude jednat, dokud budou obyčejní Syřané trpět, konstatoval Hidžáb. Mezinárodní skupina pro podporu řešení krize v Sýrii by podle něj měla přehodnotit situaci poté, co příměří skončilo.

Rebelové tvrdí, že k porušení klidu zbraní došlo od konce února, kdy byla uzavřena mezinárodní dohoda, nejméně ve dvou tisících případech. Vládní síly prý dál zabíjí civilisty. Boje probíhají v provinciích Homs, Aleppo, Hamá a Latákíja.

Boje u Aleppa
Zdroj: REUTERS
Autor: Abdalrhman Ismail

Syrská vládní delegace oznámila, že cílem její účasti v Ženevě je vytvoření vytvoření široké vlády i nadále vedené Asadem, což povstalci od začátku odmítají. Podle Hidžába opustí zástupci opozice Ženevu už během úterý. Na místě zůstanou pouze někteří experti.

Vládní vyjednávač Bašár Džaafarí naopak obvinil opozici, že chce, aby země zkolabovala a nastal v ní podobný chaos jako v Iráku a Libyi, kde byli autoritativní vůdci svrženi vojenskými intervencemi Západu.

Normální život v Damašku versus zdevastovaná Palmýra 

Ze Sýrie se nedávno vrátil zahraniční zpravodaj ČRo Robert Mikoláš. „Pokud jste v centru Damašku, jdete do kavárny, kde sedí milenecké páry, prostovlasé slečny i staří lidé. Vypadá to, že boje prakticky nejsou. V Damašku už tři měsíce nedopadla žádná bomba. Třeba Homs ale vypadá jako rozbombardovaná Varšava, ale lidé se tam začínají vracet – zhruba 400 křesťanských rodin do samotného centra a asi tisíc rodin na okraj. Ti jsou vděční bohu a Asadovi, že se mohli vrátit,“ konstatoval Mikoláš.

Palmýra: Vojáci, novináři a miny

Robert Mikoláš, zahraniční zpravodaj ČRo

„Když se díváte na Belův chrám, co z něj zbylo, je to pohled velmi tristní. Muzeum je zdevastované, podél cest leží mrtvoly bojovníků Islámského státu. Miny nastražili i do ledniček a pod asfalt. Odminování dál pokračuje.“

Robert Mikoláš, zahraniční zpravodaj ČRo

Zničená je podle něj historická Palmýra, kterou nedávno znovu dobyla syrská armáda společně s Rusy. „Asi tisíc rodin se tam chtělo vrátit, ale naopak sbalili, co našli ve zcela rozstřílených domech, a odjížděli, že se tam zatím žít nedá. Není tam žádná voda, jídlo ani elektřina,“ vzpomíná Mikoláš.

Video Studio ČT24
video

Svědectví zpravodaje ČRo z Palmýry: IS dal miny i do ledniček

Svědectví zpravodaje ČRo z Palmýry: IS dal miny i do ledniček