Houston pod vodou. Texas sužují rekordní povodně

Texaský guvernér Greg Abbott vyhlásil v Houstonu stav nouze poté, co rekordní množství srážek zvedlo hladiny řek. Z vody bylo zachráněno na 1200 osob. Asi 70 tisíc lidí zůstalo bez elektřiny.

Povodně v Houstonu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Joyce Marshall

Velká voda zaplavila v Houstonu nejméně tisíc domovů. Z místního nákupního střediska vzniklo evakuační centrum. Úřady varovaly obyvatele, aby se nepohybovali v blízkosti vody. Děti by se k řekám neměly přibližovat, protože by je mohli uštknout hadi.

Mezi nejhůře postižené oblasti patří Greenspoint, chudá, převážně hispánská čtvrť, kde žije zhruba 112 tisíc lidí. Záběry ukázaly místní rodiny, jak se snaží projít vodou s věcmi na nafukovacích lůžkách nebo uvnitř chladniček.

„Nemyslete si, že o vás nevíme. Všude v regionu máme co do činění s velkou vodou,“ vzkázal lidem starosta Sylvester Turner. Záchranáři museli evakuovat přímo z vody stovky občanů. Podařilo se zachránit i 70 koní ze zatopené stodoly.

Povodně v Houstonu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Brett Coomer

Úřady tvrdí, že voda místy dosáhla o dvanáct metrů výše, než byl dosavadní rekord. Houston, který leží u Mexického zálivu, trápí zvýšené množství srážek často, současné záplavy jsou ale nejhorší od roku 2001, kdy tropická bouře Allison zabila 23 lidí po celém Texasu.