Zátah v centrále Mossack Fonseca: Panama se vložila naplno do vyšetřování

Panamská policie podnikla razie v sídle i v dalších úřadovnách právní firmy Mossack Fonseca. Zásahu se zúčastnili agenti nedávno vytvořeného zvláštního oddělení pro boj s organizovaným zločinem. Při masivním úniku dat do médií se ukázalo, že společnost pomáhala lidem po celém světě s převody peněz do daňových rájů.

Video Události
video

Policie zasahovala přímo v centrále Mossack Fonseca

V minulých dnech policie ve snaze najít důkazy o praní špinavých peněz, financování terorismu a další možné trestné činnosti prohledala i úřadovny společnosti v Peru a v Salvadoru. Zda byly v panamských kancelářích firmy Mossack Fonseca zabaveny nějaké písemnosti nebo datové nosiče, není zatím známo.

Akce proběhly v kancelářích firmy v metropoli a na dalších místech Panamy. „Cílem razií bylo získat dokumenty spojené se zveřejněnými informacemi v novinových článcích, podle nichž se firma zabývala protizákonnými činnostmi,“ uvedla podle agentury AP v prohlášení panamská prokuratura bez dalšího upřesnění.

„Doufejme, že policie hledala skutečně důkazy o nelegální činnosti, nikoliv osobu, která vypustila informace z této poradenské společnosti.“

Radek Janeček

advokát, Squire Patton Boggs

Společnost popírá, že by její jednání bylo v rozporu se zákony. Převádění peněz do daňových rájů samo o sobě totiž nelegální není. Podle expertů by ale dokumenty, které z firmy unikly a byly počátkem měsíce zveřejněny, mohly poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech. Na seznamu klientů firmy je i řada světových politiků a dalších vlivných osobností.

Firma Mossack Fonseca ujistila, že s vyšetřovateli spolupracuje. V kauze se podle ní ale dopustili trestného činu pouze hackeři, kteří se nabourali do systému firmy a umožnili únik důvěrných informací. Spoluzakladatel firmy Roman Fonseca bez dalších podrobností řekl, že vyšetřování tohoto úniku již probíhá a že podezřelí hackeři nejsou z Panamy, ale jsou možná v Evropě.