Zakažte roboty-zabijáky, žádá Human Rights Watch

Pokud lidé začnou používat naprogramované stroje určené k zabíjení, stanou se nebezpečnou součástí běžné výzbroje a budou rozhodovat o životě a smrti. Tvrdí to světová nevládní organizace Human Rights Watch (HRW), která na zvláštním zasedání pořádaném OSN vyzvala k preventivnímu zákazu robotických zbraní. Někteří experti naopak zastávají názor, že používání zbraní bez přímého ovládání lidmi povede k efektivnější činnosti armády.

Kampaň proti robotickým zbraním
Zdroj: ČTK/PA Autor: Nick Ansell

Vývoj střílejících robotů či robotických tanků schopných zasáhnout cíl či zabít člověka pouze na základě předprogramovaných údajů bez přímého lidského ovládání pokročil podle znalců tak daleko, že budou k dispozici v řádu let.

Memorandum HRW k zákazu robotických zbraní 131.15 KB

HRW ve společné zprávě s týmem obhájců lidských práv Harvardovy univerzity varovala, že by se lidé neměli vzdávat přímé kontroly nad zbraněmi.

„Stroje dlouhá léta slouží jako válečné prostředky, ale lidé vždy rozhodovali, jak budou použity. Nyní jsme před skutečnou hrozbou, že lidé se vzdají své kontroly a přenechají rozhodování o životě a smrti strojům.“

Bonnie Dochertyová

oddělení výzkumu zbraní HRW

Současné týdenní zasedání pořádané OSN v Ženevě je již třetí konferencí na toto téma.

Řada zemí je krok od nasazení robotických zbraní

Zatímco část odborníků tvrdí, že používání robotických zbraní může vést k menšímu mrhání lidskými životy, již loni se proti jejich používání vyslovila skupina vědců a dalších osobností včetně Stephena Hawkinga či Elona Muska.

Podle odpůrců robotických zbraní jsou velmi blízko jejich používání USA, Čína, Izrael, Jižní Korea, Rusko a Británie.