Vojáci třicítky zemí likvidují miny ve vodách kolem Arabského poloostrova

Víc než třicítka zemí v čele se Spojenými státy cvičí ve vodách kolem Arabského poloostrova. Jednotky se zaměřují hlavně na odstranění podvodních min. Chtějí eliminovat jejich zneužití ze strany teroristických organizací jako je Al-Káida nebo Islámský stát.

Video Studio 6
video

Vojáci během cvičení likvidují námořní miny

„Naším cílem je najít a odklidit miny v Arabském zálivu nebo kdekoliv jinde. Máme dvě metody, jak toho dosáhnout. Jednou z nich je hloubkový sonar, který nám umožňuje pátrat po minách, a zároveň máme kapacity na jejich mechanické odklizení,“ popisuje akci výkonný důstojník lodi USS Sentry Joseph Bubulka.

Námořní cvičení se koná v době zvýšeného napětí mezi zeměmi Arabského (Perského) zálivu a Íránem – a to i kvůli podpoře režimu prezidenta Bašára Asada v syrské občanské válce nebo hnutí Hizballáh v Libanonu.

Mezinárodní protiminové cvičení
Zdroj: ČT24

Americké námořnictvo vede při manévrech jednotky třiceti států. Mezinárodní protiminové cvičení začalo už minulý týden v Bahrajnu, kde má pátá flotila Spojených států základnu. Částečně i jako ochrana právě proti aktivitám Íránu, i když primárním cílem jsou teroristické organizace v oblasti.

„Jakmile objevíme něco zajímavého, podvodní dron se vydá k místu, abychom přesně věděli, o co jde. Na dálku pak můžeme munici přímo pod vodou zneškodnit,“ dodává Bubulka.

Podle námořnictva chtějí radikálové narušit obchodní spojení a právě probíhající cvičení jim to má znemožnit. „Hrozba, kterou nestátní jednotky představují pro mezinárodní obchod, je reálná. Ať už jde o Al-Káidu, Islámský stát nebo rebelující skupiny Hútíů z Jemenu. A právě tímto cvičením chceme tuto hrozbu zmenšit,“ dodává viceadmirál amerického námořnictva Kevin Donegan.

Cvičení potrvá do 26. dubna. O pět dní dříve má do Rijádu zamířit americký prezident. Na summitu se Saúdskou Arábií, Kuvajtem, Spojenými arabskými emiráty, Katarem a Ománem chce Barack Obama probírat roli Íránu v regionu.

/*json*/{"map":{"lat":21.298885192219792,"lng":46.94279072856671,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/