ČT24

ČT24
pondělí 3. srpna 2015 Miluše

Německá ministryně školství obviněna z plagiátorství

Velikost textu:
aktualizováno 5. 5. 2012 12:17

Berlín - Německá ministryně školství Annette Schavanová musí vysvětlovat nepříjemné obvinění, které se týká její třicet let staré doktorské práce. S tvrzením, že disertace je z velké části opsaná, přišel nejprve anonymní blogger. Aféra ale nyní nabírá na obrátkách.

Annette Schavanová
Annette Schavanová

Ministryni nově kritizoval profesor berlínské Humboldtovy univerzity Gerhard Dannemann, který její práci spolu s kolegy přezkoumával na protiplagiátorském softwaru VroniPlag. "Jde o těžké vědecké selhání," řekl Danneman časopisu Focus.

Tvrdší slova volil rakouský odborník na oblast médií a plagiátorství Stefan Weber. "Pokud se obvinění potvrdí, pak se jedná o zcela jasný, úmyslný plagiát," uvedl Weber, podle kterého by pak disertace Schavanové byla "vědecky bezcenná".

Karl-Theodor zu Guttenberg
Karl-Theodor zu Guttenberg

Kritizovala a teď je sama kritizována

Právě Schavanová patřila k nejtvrdším kritikům někdejšího ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga, který loni kvůli plagiátorství odstoupil z funkce a přišel i o titul doktor práv.

Ministryně Schavanová získala doktorský titul v roce 1980 na univerzitě v Düsseldorfu, kde se věnovala pedagogice. Podle blogu Schavanplag v závěrečné práci opsala 56 z celkem 325 stran. Členka kabinetu se ale obviněním chce bránit a už před několika dny řekla, že je připravená všechny nejasnosti kolem disertace podrobně vysvětlit.

Plagiátorské aféry politiků se v posledních letech množí. Kromě Karla-Theodora zu Guttenberga nedávno stálo opisování křeslo i maďarského prezidenta. Pál Schmitt z funkce odstoupil letos začátkem dubna poté, co mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.