O post šéfky OSN má zájem nejmocnější žena v hierarchii organizace

O nejvyšší post v OSN se uchází další žena – kandidaturu oznámila bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková, která v současnosti zastává post šéfky programu Organizace spojených národů pro rozvoj. Nynějšímu generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi skončí funkční období za devět měsíců.

Šestašedesátiletá Clarková je v současnosti nejmocnější žena v hierarchii OSN. „Budu usilovat o zvolení se zkušenostmi, které mám, a ve 21. století očekávám, že mi bude věnována stejná pozornost jako kterémukoli mužskému kandidátovi,“ oznámila Clarková.

„Myslím, že na základě toho, co jsem v životě už dělala, mám znalosti potřebné pro tento post. Vedla jsem devět let malou zemi v jižním Pacifiku. Byla jsem ve vedoucích pozicích téměř třicet let. A zkušenosti mám i z OSN, kde působím posledních sedm let v Programu OSN pro rozvoj. Náš svět čelí tolika krizím a výzvám, a myslím si, že mé zkušenosti a pragmatismus je to, co teď OSN potřebuje,“ podotkla kandidátka.

V poslední době sílí hlasy, aby v čele OSN stanula žena. Dosavadnímu generálnímu tajemníkovi Pan Ki-munovi vyprší mandát za devět měsíců a o nástupnictví se zatím včetně Clarkové uchází osm lidí – pět mužů a tři ženy.

Video Vést OSN chce novozélandská expremiérka
video

Vést OSN chce novozélandská expremiérka

 

Výzev před sebou mají celou řadu. OSN momentálně čelí nejhorší uprchlické krizi ve své historii nebo třeba konfliktu v Sýrii. Kritici organizaci vyčítají byrokracii a zkostnatělost.

„Největší výzvou jsou měnící se formy ohrožení míru a bezpečnosti. Nejsou takové, jako když byla OSN založena. Tenkrát to hodně vycházelo z druhé světové války a konfliktů mezi národy. Naštěstí jich v současnosti není tolik. Po celém světě je ale obrovské množství konfliktů s různorodými extremistickými organizacemi a řada občanských válek. To vyžaduje nové přístupy,“ konstatovala Clarková.

Za favority mezi kandidáty jsou zatím považováni generální ředitelka UNESCO, Bulharka Irina Boková, a bývalý vysoký komisař OSN pro uprchlíky – Portugalec António Guterres.