Desítky mrtvých při krizi v Náhorním Karabachu. Baku hrozí těžkým ostřelováním

V oblasti Náhorního Karabachu zůstává po víkendových bojích napjatá situace. Karabašské úřady hlásily prudké ranní ostřelování frontové linie ázerbájdžánskými raketomety, houfnicemi a tanky. Baku naopak obvinilo arménskou stranu z porušování příměří - podle ázerbajdžánského ministra obrany prů v případě nutnosti nasadí těžké zbraně k ostřelování  karabašské metropole.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany dnes vydalo komuniké, v němž Arménii pohrozilo útokem na karabašskou metropoli Chankendi (arménsky Stěpanakert). „Pro případ pokračujícího ostřelování našich obcí vydal ministr obrany příkaz všem druhům zbraní, včetně dělostřelectva a raketového vojska, aby byly připraveny k zasazení zničujících úderů na Chankendi a další okupovaná města,“ uvádí se v prohlášení.

Arméni obviňují z eskalace konfliktu Baku. Boje podle nich propukly útokem ázerbájdžánských vojsk v noci z pátku na sobotu. Při přestřelkách pak zemřely o víkendu desítky lidí. 

Ázerbájdžánský ministr zahraničí Elmar Mammadjarov ale v pondělí dopisem oslovil evropské kolegy a z odpovědnosti za konflikt obvinil Jerevan, oznámila agentura Salam News. „Hlavní příčinou porušení režimu příměří a vyostření situace je přítomnost arménských ozbrojených sil na okupovaném ázerbájdžánském území,“ uvedl ministr.

Ázerbájdžán sice v neděli ohlásil jednostranné ukončení palby, potyčky ale pokračují. Podle zpravodaje ČT Miroslava Karase palba začala po celé délce hranice v sedm hodin ráno. Nasazeny byly i raketomety GRAD.

Údaje o obětech se přitom různí - podle Baku ztratila Arménie v pondělí 170 vojáků, Jerevan zase oznámil desítky mrtvých ázerbájdžánských vojáků. Země ale přiznávají mnohem menší ztráty ve vlastních řadách. Zástupce Náhorního Karabachu ve Francii kupříkladu hovoří pouze o čtyřech obětech na arménské straně. Celkem si už konflikt vyžádal na 200 obětí.

„Bojeschopnost ázerbájdžánských jednotek podle prověřených zpráv upadla natolik, že jim nemohou pomoci ani zkušení žoldáci. Ázerbájdžánské trestné roty střílejí po ustupujících vojácích,“ oznámil agentuře Armenpress arménský armádní mluvčí Arcrun Ovannisjan.

Arménský prezident Serž Sargsjan také pohrozil, že pokud ozbrojené akce Ázerbájdžánců neustanou, arménská vláda uzná samostatnost karabašské enklávy. Podmínkou urovnání nynějšího konfliktu je podle prezidenta záruka, že Náhorní Karabach se nestane obětí „opakované kolonizace“.

Karabašské úřady už dříve oznámily, že jsou ochotny posoudit návrh na ukončení palby pouze v případě, že dojde k návratu vojsk na dřívější pozice.

„Boje pokračují už třetí den a nejsou signály o tom, že by bylo blíže ke klidu zbraní. Naopak se mluví o intenzivním boji. Nasazeno je dělostřelectvo i obrněné vozy.“

Miroslav Karas, zpravodaj ČT

Korespondenti RFE/RL v Náhorním Karabachu informovali, že arménské síly posilují své frontové pozice. Povolat měly stovky záložníků a nasadit těžké dělostřelectvo. Ke karabašským silám se prý připojily stovky arménských veteránů, kteří bojovali s ázerbájdžánskými silami ve válce mezi lety 1991 až 1994.

Naléhavou výzvu k ukončení bojů adresovali ministři zahraničí Ruska a USA. Sergej Lavrov a John Kerry zároveň odsoudili pokusy „vnějších hráčů“ o rozněcování konfrontace kolem karabašského problému. Dohodli se také na potřebě aktivizovat činnost takzvané
minské skupiny, jejímiž spolupředsedy jsou zástupci Ruska, Francie a USA.
Skupina se už dlouhá léta bez viditelných výsledků snaží o urovnání karabašského
konfliktu.

Strany konfliktu se navzájem obviňují ze smrti civilistů

Arménské úřady tvrdí, že vinou nepřátelského ostřelování byl v Náhorním Karabachu zabit dvanáctiletý chlapec, Ázerbájdžán zase připisuje arménské palbě odpovědnost za smrt dvou civilistů. 

Video Zprávy ve 12
video

Karas k Náhornímu Karabachu: Bojuje se po celé délce hranice

Karas k Náhornímu Karabachu: Bojuje se po celé délce hranice

Šustrová: Prezident Alijev chce odvrátit pozornost od nezaměstnanosti

 

Nezhojená rána

Ázerbájdžán, který těží ze zásob ropy a plynu v oblasti Kaspického moře, nalil v posledních dekádách hodně peněz do armády – nové zbraně a vojenské vybavení nakupoval třeba v Rusku.

Řada analytiků se proto obává, že se Baku pokusí Náhorní Karabach zabrat. Světem neuznaná republika, kterou vyhlásili před 21 lety místní Arméni, totiž představuje pro Ázerbájdžánce nezhojenou ránu.