Život příslušníků americké námořní pěchoty odhalují němé filmy z 30. až 70. let

Američtí historikové objevili unikátní záběry, které od 30. do 70. let 20. století pořídili příslušníci americké námořní pěchoty. Nalezených 16 tisících cívek nese skoro dva tisíce hodin záznamu němého filmu. Jihokarolínská univerzita teď filmy převádí do vysokého rozlišení a zpřístupní je na internetu. Zpracování ovšem potrvá několik let.

Video Horizont ČT24
video

Život příslušníků americké námořní pěchoty odhalí nalezené němé filmy

„Máme manuály. Po vojenské stránce máme standardní operační postupy, které popisují, jak si velení představovalo, že by se věci měly provádět. Ale na těch filmových záběrech vidíme, jak se to dělalo doopravdy,“ říká Kyle Sinisi z vojenské vysoké školy The Citadel v Jižní Karolíně.

Záběry pocházejí z období přes druhou světovou válku, až po války v Koreji a Vietnamu. Odborníci mezi nimi nacházejí nejslavnější bitvy, například bitvu o Guadalcanal nebo Iwo Jimu, ale i mnoho blíž neurčených. 

„Často pohlížíme na vojenskou historii jako na dějiny ozbrojených konfliktů. Filmový archiv námořní pěchoty tento pohled rozšíří. Veřejnost díky němu pochopí, co to obnáší sloužit v armádě Spojených států,“ uvedl Greg Wilsbacher z univerzity v Jižní Karolíně.

„Myslím, že je nesmírně důležité, když vidíte, co se doopravdy dělo. Vidíte skutečné lidi, kteří to provádějí, atmosféru, v jaké museli pracovat, nebezpečí kolem, jejich oběti,“ říká veterán námořní pěchoty Jim Vinyard.