Pod zříceným nadjezdem v Kalkatě zemřelo 25 lidí. Policie zatkla pětici ze stavební firmy

Indické úřady zveřejnily nejnovější bilanci po čtvrtečním propadu rozestavěného silničního nadjezdu ve východoindické Kalkatě – nejméně 25 lidí zahynulo a další téměř stovka utrpěla zranění. Podle policie je nyní už jen velmi nepatrná naděje, že by se v troskách objevili další přeživší. Pět představitelů firmy, která mostní konstrukci stavěla, už bylo zatčeno kvůli zabití z nedbalosti.

Od čtvrtečního neštěstí se záchranáři nezastavili a pomocí pil, sbíječek a malých jeřábů i holýma rukama pokračovali v odklízení betonových bloků a zkroucených ocelových nosníků z místa neštěstí v hustě zalidněné čtvrti Kalkaty. K pátečnímu ránu měli odklizenou zhruba polovinu sutin, uvedla agentura AP.

„Záchranná operace je v poslední fázi. Není šance, že bychom tu ještě mohli najít někoho živého.“

Úřad pro zvládání národních katastrof

Úřady prohlásily, že šance najít ještě nějaké přeživší je v podstatě nulová. Dělníci se tak nyní soustředí na nalezení všech mrtvých těl a na vyčištění lokality. Zatím ale není jasné, kolik lidí se stále pohřešuje. Policie očekává, že ruiny by měly být během pátku odstraněny.

Dělníci tam nalili beton a nadjezd spadl

Nadjezd měl pomoci dopravě přes hustě osídlenou čtvrť metropole indického státu Bangla (Západní Bengálsko). Ve čtvrtek už byly nainstalovány všechny ocelové nosníky a dělníci tak začali lít do konstrukce beton. Pak měl beton několik hodin vysychat, právě v té době se ale zhruba stometrový úsek budovaného nadjezdu zřítil na silnici pod ním.

Tou dobou pod ním projíždělo velké množství aut a procházely zde davy chodců. „Na rohu ulice sedával krejčí. Děláme si o něj starosti. A také prodavač cigaret a tabáku. Znali jsme každého, kdo býval na této křižovatce,“ uvedl jeden z místních obyvatel. „Dokud nebudou odvezeny trosky, nebudeme moci s určitostí říct, kde jsou,“ dodal.

Možná zrezivěly nosníky

Se stavbou nadjezdu začala firma už v roce 2009, od té doby ale nesplnila hned několik termínů dokončení. Začaly se tak šířit spekulace, že kovové nosníky mohly mezitím zrezivět a neunesly tíhu betonu. Podle jiných názorů byla stavba v posledních týdnech extrémně uspíšena, protože místní vláda chtěla nadjezd dokončit do voleb, které se budou v Bengálsku konat tento měsíc.

Pokud by byli představitelé firmy shledáni vinnými ze zabití z nedbalosti, hrozilo by jim až doživotní vězení, napsala agentura AP.