Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
sobota 4. července 2015 Prokop

Sněmovnou reprezentantů USA prošel zákon o boji proti hackerům

Velikost textu:

Washington - Dolní komora amerického Kongresu schválila v noci na dnešek zákon o kybernetické bezpečnosti, který umožňuje vládě a privátnímu sektoru spolupracovat při ochraně před hackery. Kritici ale varují, že zákon může zkomplikovat ochranu osobních údajů. Výhrady má i Bílý dům.Zákon naopak podporují významné americké internetové a telekomunikační firmy, například AT&T nebo Facebook.

Hacker
Hacker

Zákon byl schválen pohodlnou většinou hlasů 248 ku 168 díky společnému úsilí republikánů a demokratů. Americkým bezpečnostním složkám nový zákon umožňuje předávat důvěrné informace o internetových hrozbách soukromým společnostem, které pak mohou své sítě lépe chránit před útoky škůdců.   

Spolupráce má fungovat i opačným směrem, což vyvolává obavy ochránců osobních údajů. Předpovídají, že bezpečnostní složky budou moci shromažďovat velké množství citlivých údajů o nestátních subjektech, což jinak americké zákony zakazují.   

Do textu zákona se podařilo dostat několik formulací, které toto nebezpečí omezují. "Nemůžeme skládat ruce v klín za situace, kdy americké firmy krvácejí kvůli internetovému lupičství přicházejícímu z Číny a Ruska," řekl novinářům šéf výboru Sněmovny reprezentantů pro zvláštní informační služby Mike Rogers. 

Hacker
Hacker

Navzdory vsuvkám do textu ale zákon umožňuje americkým tajným službám využívat informace získané od firem ke kontrašpionáži a ochraně národní bezpečnosti USA, tedy nikoli jen k ochraně před hackery. Ohradil se proti tomu i Bílý dům, který v prohlášení uvedl, že zákon postrádá záruky pro ochranu soukromí a respektování občanských svobod.   

Zda zákon vstoupí v platnost v nynější podobě, je podle expertů nejasné. Bílý dům podporuje alternativní znění zákona, které vypracoval demokratický senátor John Rockefeller. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.