Červená karta pro FIFA

ČT24

ČT24
pátek 29. května 2015 Maxmilián / Maxim

Hollanda podporují islamisti, tvrdí Sarkozy

Velikost textu:
aktualizováno 26. 4. 2012 20:10

Paříž - Předvolební duel francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a jeho rivala Françoise Hollanda se dnes vyhrotil kolem otázky islámu. Dosluhující francouzský prezident totiž prohlásil, že Hollanda podporuje radikální švýcarský muslim Tariq Ramadan a stovky mešit ve Francii. Hollande to označil za lži.

François Hollande
François Hollande

Ramadan dnes ujistil, že podobnou podporu nevyslovil a vyjádření ohledně mešit důrazně popřelo vedení muslimské obce v zemi. Sarkozy se tak podle komentátorů jen snaží za každou cenu získat pro sebe před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb co nejvíce z 18 procent voličů, kteří v prvním kole volili šéfku nacionalistické Národní strany (FN) Marine Le Penovou. Ta živí svou popularitu z obavy obyvatel z přistěhovalců, zvlášť muslimů.

Ramadan vyzval při nedávné návštěvě Francie muslimy, "aby volili Hollanda, nebo stranu sloužící islámu". "Neslyšel jsem Hollanda říci, že mu to vadí," řekl ve středu a dnes ráno v televizi a rozhlase Sarkozy. Posléze ale připustil, že zpráva o výzvě 700 mešit k hlasování pro Hollanda, kterou ve středu převzal z jistého časopisu, byla nepravdivá.

Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy

Ramadan je vnuk zakladatele nejstaršího islamistického hnutí na světě, egyptského Muslimského bratrstva, které prosazuje spojení víry a politiky. Sarkozyho tvrzení jsou podle Hollanda lživá. "Nikdy Ramadan, který ve Francii ani nevolí, necitoval mé jméno. Nemám se co ospravedlňovat, když nějaký člověk řekne, že nemá rád odstupující vládu," řekl v rozhovoru pro rozhlas Hollande, který je podle průzkumů jasným favoritem voleb.

Sarkozyho už bylo dost, říká muslim

Ramadan tvrzení Sarkozyho také popřel. "Nikdy v životě jsem nevyzval k hlasování pro Hollanda. Nejsem Francouz, nedal jsem pokyn k hlasování. Jen jsem vyzval muslimské a další francouzské občany, aby hlasovali v souladu se svým svědomím a vyhodnotili Sarkozyho politické výsledky, které jsou velmi špatné," prohlásil Švýcar.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.