225 let americké Listiny práv - příběh ústavní modly připomíná výstava ve Washingtonu

Při letmém pohledu jde jen o staré, zašedlé dokumenty. Právě na nich se však před 225 lety formovaly Spojené státy - a spolu s nimi i liberální model společnosti tak, jak jej vyznává Západ. Příběh tzv. Listiny práv, tedy prvních deseti dodatků ústavy, nabízí ojedinělá výstava ve Washingtonu. Většinu originálů si veřejnost může prohlédnout vůbec poprvé.

Video Události
video

225 let americké ústavy

Svoboda projevu, vyznání, shromažďování nebo petiční právo – vše, co berou občané demokratických zemí jako samozřejmost, přineslo Spojeným státům prvních deset dodatků ústavy. Vedle samotné ústavy a Deklarace nezávislosti je právě Listina práv klíčovým dokumentem americké státnosti.

Aktuální výstava ale ukazuje, že kolem honosných hesel není nutné našlapovat s posvátnou úctou. I historie nejvýznamnějších dokumentů USA je totiž plná kuriozit a paradoxů. Za více než dvě století se do ústavy zasahovalo jen 27krát – vedle téměř 11 tisíců neúspěšných pokusů.

Tak například: jednoduchým způsobem, jak vyzrát na alkohol, byla snaha pomocí ústavy zakázat opilství. Postavit souboje mimo zákon byl zase recept ke snížení úbytku obyvatel. Těsně před občanskou válkou provázely volby takové emoce, že padnul navrhl, aby se o prezidentovi rozhodovalo losem. „Tato náhodná metoda, jak vybírat prezidenta, mohla být způsobem, jak lidi trochu uklidnit a pokusit se, aby na sebe nebyli naštvaní. Nevím, třeba by to fungovalo i dnes,“ připomíná s úsměvem autorka výstavy Christine Blackerbyová.

Americká Listina práv
Zdroj: Archives.gov

Dnes jsou klíčové pasáže dodatků vnímány jako nedotknutelné, a přesto jsou diskuse kolem nich stále živé – jako třeba u druhého dodatku o právu vlastnit zbraň. Ten přichází na přetřes pokaždé, kdy Amerika zažije tragické incidenty – naposledy při prosincové střelbě v San Bernardinu nebo při nedávném masakru v michiganském Kalamazoo.

Čas od času je tak slyšet snaha omezit držení zbraní. Prezident Barack Obama ostatně zkraje roku představil přísnější pravidla pro zájemce. Dosluhující hlava státu dlouhodobě zdůrazňuje, že počet případů masakrů a sebevražd pomocí střelných zbraní ve Spojených státech nemá v jiných zemích obdobu. Kongres ovládaný Republikány ale zatím všechny jeho snahy o větší kontrolu zbraní mezi lidmi odmítl. Druhý dodatek – podobně jako jiné – považuje za nedoktnutelný a časem prověřený pilíř, na kterém americká demokracie staví.