Ruský umělec na protest zapálil vchod do sídla tajné policie

Známý ruský protivládní umělec Pjotr Pavlenskij ve svém dalším protestu zapálil dubová vrata u vchodu do sídla ruské tajné služby FSB v centru Moskvy. Policisté ho zadrželi. Svou akcí nazvanou Strach chtěl upozornit na taktiku zastrašování uplatňovanou nástupkyní nechvalně známé sovětské státní bezpečnosti KGB.

Na videozáběrech pořízených dvěma novináři je vidět 31letý petrohradský umělec stojící s kanystrem od benzinu v ruce na Lubjanském náměstí u mohutné budovy, kde byly v sovětské éře mučeni odpůrci režimu. Za ním plameny olizují dvoje dřevěné vstupní dveře.

/*json*/{"map":{"lat":55.76053939862865,"lng":37.62913721827705,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":55.76052195064285,"lng":37.62871563434601,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policisté Pavlenského záhy zadrželi a odvedli na stanici. Může být obžalován ze žhářství, podle agentury Reuters mu zřejmě hrozí pouze obvinění z drobného výtržnictví, což obvykle znamená udělení pokuty a nejvýše patnáctidenní vězení.

„Strach mění svobodné lidi v beztvarou masu těl. Strach z nevyhnutelných represálií se vznáší nad všemi, kdo mohou být vysledováni, jejichž konverzace byly odposlechnuty a koho čekají na hranicích pasové kontroly,“ napsal Pavlenskij na jednom ze svých účtů na sociálních sítích.

Umělec je už dobře znám svými kontroverzními protesty. Loni v říjnu se svlékl donaha a uřízl si lalůček pravého ucha, aby veřejnost upozornil na zneužívání psychiatrie pro politické účely. Protestoval u psychiatrického ústavu, kam soudy a policie často posílají opoziční aktivisty k vyšetření.

Loni v únoru sestavil na jednom z petrohradských mostů symbolickou barikádu a zapálil ji na znamení solidarity s proevropskými demonstranty v Kyjevě. Předtím v listopadu si v dosud nejdrastičtějším protestu přibil hřebem genitálie k dlažbě Rudého náměstí, čímž chtěl varovat před apatií a nečinnou odevzdaností ruské společnosti.