Předčasné volby se konají kvůli rozkolu uvnitř vládnoucí strany Syrizy. Její ultralevicové křídlo se odštěpilo po tom, co její lídr a dnes už expremiér Alexis Tsipras zavedl tvrdá úsporná opatření výměnou za finanční pomoc z EU. Od srpna vládnul zemi úřednický kabinet.
Na rozdíl od předčasných voleb v lednu, kdy se rozhodovalo o tom, zda Řecko bude nadále pokračovat v úsporných opatřeních výměnou za finanční pomoc eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, či nikoliv, nejsou ty zářijové nijak zásadní. Zadlužené Řecko bude muset v příštích třech letech plnit záchranný plán, na němž se dohodlo se svými věřiteli.
ON-LINE REPORTÁŽ Z ŘECKÝCH VOLEB
Syriza v průzkumech zvýšila náskok
Ani jedna ze stran pravděpodobně nemá šanci získat nadpoloviční většinu v 300členném parlamentu, a to i při bonusu 50 poslaneckých mandátů pro vítěze. Ten pak povede povolební jednání o sestavení vládní koalice.
Vítěz voleb by totiž musel pro parlamentní většinu inkasovat 38 procent hlasů; podle průzkumů se první příčka ve volebním pelotonu dosáhne na 28 procent, přičemž o málo vyšší šance drží Syriza. Vedla v pěti ze šesti předvolebních průzkumů, a v posledním dokonce o 2,5 procentního bodu. V uplynulém týdnu přitom obě strany nebyly nikdy od sebe vzdáleny více než na zhruba půl procentního bodu.

Reportér z Atén: Řecko čeká těsný volební souboj
Reportér z Atén: Řecko čeká těsný volební souboj
Řekové v neděli zamíří k volebním urnám
Kromě dvou favorizovaných stran překročí tříprocentní hranici volitelnosti pravděpodobně také komunisté, socialisté a středová strana Potami. Třetí nejsilnější stranou by se měl stát krajně nacionalistický Zlatý úsvit. Naopak Lidová jednota, odpadlíci ze Syrizy, kteří hlasovali proti přijetí nového záchranného programu, vstup do parlamentu jistý nemají, stejně jako Tsiprasovi koaliční partneři Nezávislí Řekové.
S jakými tématy jde do volebního boje Syriza charismatického expremiéra Alexise Tsiprase a s jakými Nová demokracie vedená Evangelosem Meimarakisem?

Evangelos Meimarakis
„Jediná nová věc, kterou nám Syriza přinesla, bylo omezení přístupu do bank, které zaťalo nůž do naší důstojnosti, udusilo ekonomiku a ponížilo firmy.“
V posledních předčasných volbách skončila druhá s 28 procenty hlasů. Podpořila expremiéra Tsiprase v přijetí podmínek třetího záchranného balíčku, který Řekům „utáhl opasky“. Typickými voliči ND jsou lidé z venkova a podnikatelská elita. Lídrem strany je Evangelos Meimarakis.
A co strana slibuje? Vytvoření „národního“ týmu, který bude vládnout zemi, ačkoliv Tsipras zatím koalici odmítá. Konzervativci rovněž odmítají revize v daňových výhodách pro zemědělce, se kterými počítá návrh pomoci z EU. Rovněž chtějí posílit hranice a odmítat uprchlíky, kteří nemají právo na azyl.

Evangelos Meimarakis
Advokát, uznávaný rétor a „lidový politik“ Evangelos Meimarakis (familiárně přezdívaný Vangelis) se dostal do vedení ND v červenci letošního roku. Jeho předchůdce Antonis Samaras se vzdal funkce, když v referendu o mezinárodní pomoci výměnou za ekonomické restrikce voliči hromadně hlasovali proti. Meimarakis Tsiprase označil za „podvodníčka, který zničil zemi“ a jeho vládu obvinil z toho, že nechránila řecké hranice a připustila, aby řecká náměstí nekontrolovaně zaplavili uprchlíci. Zmínil se také o tom, že kvůli tomu vzrostla v zemi kriminalita. Podle některých řeckých médií si vybral téma přistěhovalectví za jedno z ústředních témat, aby sebral voliče nacionalistickým Nezávislým Řekům a také neonacistům ze Zlatého úsvitu.

Alexis Tsipras
„Řecký lid chce, abychom pokračovali v boji, který jsme začali před sedmi měsíci, a dokončili program velké demokratické restrukturalizace řecké společnosti.“
Co slibují? Vyjednání ústupků u mezinárodních věřitelů, přičemž finanční trhy dobře vědí, že např. Němci něco takového nedopustí. Také voliči těmto slibům nevěří, straně ale pomáhá popularita jejího předsedy.

Alexis Tsipras
Vystudovaného stavebního inženýra a nejmladšího řeckého premiéra za posledních 150 let vynesla k moci kritika úsporných opatření předchozích vlád. Kvůli jeho nekompromisním postojům při jednání s mezinárodními věřiteli bylo Řecko blízko odchodu z eurozóny. Nakonec na tvrdé podmínky společenství přistoupil, ačkoliv se proti tomuto kroku vyslovila v referendu většina Řeků. Levicovému uskupení Syriza šéfuje od roku 2009. Je známý svým nekonvenčním vystupováním včetně oblečení – k obleku zásadně nenosí kravatu.
Během hlasování se Tsipras dostal pod palbu svého někdejšího ministra financí Janise Varufakise, který prohlásil, že volby byly předčasně vyvolány ze dvou důvodů. Jednak aby anulovaly „statečné Ne“, jímž 62 procent Řeků v referendu odmítlo plán věřitelů Řecka na úsporná opatření, jednak aby „zlegalizovaly“ kapitulaci, jež následovala po podpisu dohody s věřiteli.