Norská policie zveřejnila Breivikovy výslechy

Oslo – V Norsku byly poprvé zveřejněny podstatné části výslechových protokolů z vyšetřování norského pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika, jenž 22. července zabil 77 lidí. Dvaatřicetiletý atentátník se prý tehdy vydal na ostrov Utöya, kde postřílel 69 účastníků tábora mladých sociálních demokratů, jenom proto, že se mu krátce předtím nepodařilo uskutečnit původní záměr přivést ke zřícení vládní výškovou budovu s kanceláří norského premiéra Jense Stoltenberga.

Breivik nejdříve odpálil bombu umístěnou v automobilu, který zaparkoval ve vládní čtvrti. Výbuch zabil osm lidí a poničil vládní budovy. Až poté se samozvaný bojovník proti islamizaci Evropy vydal na nedaleký ostrov, kde spáchal ještě větší masakr. Deník Verdens Gang dnes Breivikovým výpovědím věnuje 11 stran. Vynechává však podrobnosti o zabíjení obětí. Obviněný dosud absolvoval 18 výslechů v celkové délce přes 130 hodin.

Breivik uvedl, že jeho cílem bylo především zabití bývalé norské premiérky Gro Harlemové Brundtlandové, ministra zahraničí Jonase Gahre Störeho a předsedy sociálnědemokratické mládežnické organizace (AUF) Eskila Pedersena. Ty Breivik zařadil mezi „zrádce kategorie A“ a v den masakru se domníval, že jsou na ostrově Utöya.

Anders Behring Breivik
Zdroj: ČT24/Getty Images

Chtěl je nejdřív zajmout a spoutat a poté donutit, aby přečetli jím sepsaný rozsudek smrti. Kromě toho hodlal politikům přečíst úryvek ze svého „manifestu“. Následovat měla „poprava“ nožem nebo bajonetem. Breivik navíc zvažoval, že si vraždění natočí.

Detaily z vyšetřování zveřejnil i deník Dagbladet. Tomu policejní vyšetřovatel řekl, že Breivik na své střelné zbraně vyryl runové znaky s jejich jmény. Zbraně pojmenoval podle atributů bohů severské mytologie. Na pistoli Glock vyryl „Mjölnir“, což je kladivo boha hromu Thóra. Na další pušce měl vyryto slovo Gungnir, což je magický oštěp Ódina, hlavního boha staroseverského panteonu. Norská policie nechtěla zveřejněné informace nijak komentovat.

Příbuzní obětí a přeživší si v posledních měsících opakovaně stěžovali, že média Breivikově případu poskytují příliš mnoho prostoru. Soud však tento týden při jednání o prodloužení vazby Breivikovi neumožnil vyjádřit se k motivům svého činu. Začátek soudního procesu s Breivikem je naplánován na 10. dubna 2012. Rozsudek by měl padnout v létě, ještě před prvním výročím masakru.

Telefonát Yngvara Brenny (zdroj: ČT24)