Plisecká v roce 1968 vystoupila proti okupaci Československa

Moskva - Slavná ruská primabalerína Maja Plisecká, která zemřela v sobotu ve věku 89 let, v roce 1968 protestovala proti vyslání sovětských vojsk do Československa. V rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda to prohlásil známý básník Jevgenij Jevtušenko. Připomněl, že svobodomyslná Plisecká měla velký vliv na svého manžela, hudebního skladatele Rodiona Ščedrina, který býval velkým komunistou a stranickým kádrem.

„Ona byla jiný typ člověka. Na mnohé věci se dívala jinak (než Ščedrin),“ řekl básník, scenárista a režisér Jevtušenko. Dodal, že Ščedrin v Plisecké našel do určité míry i přítele, který mu pomohl pochopit obecně velké množství otázek. „Dnes si to už pamatuje málokdo, ale bylo to například, když jsem vystoupil proti vstupu našich tanků do Prahy,“ uvedl Jevtušenko. Ščedrin, který tehdy zastával vysokou funkci předsedy Svazu skladatelů SSSR, podle něj pod vlivem své ženy a spolu s ní podepsal protest proti intervenci v Československu.

Podle ředitele moskevského Velkého divadla Vladimira Urina, který sobotní skon proslulé umělkyně oznámil, se poslední rozloučení s Pliseckou bude konat jen v rodinném kruhu v Německu, kde také žila a zemřela. Agentuře TASS Urin rovněž řekl, že Ščedrin s manželkou připravili závěť, v níž vyjadřují přání, aby, až oba zemřou, byli zpopelněni, jejich popel byl smíchán a pak rozprášen nad Ruskem.

Maja odešla s úsměvem na tváři

Ščedrin Komsomolské pravdě řekl, že poslední dny života Plisecké nenasvědčovaly tomu, že by mělo dojít k něčemu ošklivému. V dubnu spolu dokonce byli v Petrohradě a Maja prý byla samá legrace a povídala si se všemi do pěti do rána. Už se těšila, jak v listopadu oslaví životní jubileum. Pak měli nějaké zařizování v Moskvě a následně se vrátili do Mnichova. Ještě spolu prý byli na fotbale, protože Maja prý ráda chodila na stadion - a najednou ji zradilo srdíčko. „Jeli jsme do nemocnice. Lékaři dělali, co bylo v jejch silách. Přijel jsem další den s nadějí, že ji odoperují a všechno bude v pořádku. Ale bohužel…,“ řekl Ščedrin. Dva dny prý měla Maja obličej poznamenaný bolestí, ale nakonec se mírně pousmála. „'Poznáváš mě?' zeptal jsem se jí. 'Zbožňuju tě,' odpověděla. A usmála se tak krásně, jak to dokázala jen ona,“ vzpomíná Ščedrin na posledni chvíle primabaleriny.

Plisecká se narodila 20. listopadu 1925 v Moskvě. Ve Velkém divadle působila jako sólistka v letech 1943 až 1988. Na jeho scéně se poprvé objevila už v 11 letech v Šípkové Růžence Petra Iljiče Čajkovského. Navštívila i Československo, které bylo v roce 1947 dokonce cílem její první zahraniční cesty. O 49 let později ukázala naposledy své umění i v České republice.

Maja Plisecká a Vlastimil Harapes v únoru 1997
Zdroj: ČTK
Autor: Judita Thomová-Mauerová