Všichni Češi v Nepálu jsou v pořádku, potvrdil ministr zahraničí

Káthmándú/Dillí - Úřadům se podařilo úspěšně se spojit již se všemi českými občany nacházejícími se momentálně v Nepálu. Podle slov ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka jsou všichni v pořádku. Šéf tuzemské diplomacie dále upřesnil, že o půlnoci našeho času přistane v Káthmándú letadlo s českými zdravotníky, které poté pro cestu zpět vezme na palubu 54 českých občanů a zhruba padesátku občanů členských zemí EU.

Letoun s týmem českých lékařů, sester a hasičů na pomoc do Nepálu opustil pražské letiště dnes v noci, ale na cestě do Káthmándú byl odkloněn do Dillí, a to kvůli přetíženosti letiště v nepálské metropoli. „Vzhledem k tomu, že v tuto chvíli už máme povolení pro přistání v Káthmándú, tak je předpoklad, že v deset večer (středoevropského času) letadlo opustí Dillí a kolem půlnoci dorazí do Káthmándú. Zde se zdrží přibližně dvě hodiny a poté se vydá na cestu zpět do Česka,“ popsal Zaorálek plánovaný itinerář pro zbytek dne.

Do letadla na zpáteční cestu do Evropy budou přijati všichni Češi pobývající v Nepálu, kteří o přepravu projeví zájem. Doplní je asi padesátka obyvatel dalších zemí Evropské unie. „Máme tam teď připravenou velkou skupinu 54 Čechů a dalších asi 50 cizinců, kteří čekají na náš speciál, jímž by se měli evakuovat,“ řekl velvyslanec ČR v Indii Miloslav Stašek.

Video Do Nepálu míří tým českých záchranářů
video

Do Nepálu míří tým českých záchranářů

Do Nepálu míří tým českých záchranářů

ud: 29.4.2015

Zpravodaj ČT k humanitární katastrofě v Nepálu

Nepálcům chybí voda, jídlo i léky

Bultasová: Lidé potřebují hlavně přístřešky

Desítky Čechů už Nepál opustily v minulých dnech. V neděli v noci odletěla první skupina 13 lidí, v pondělí odcestovala polským speciálem druhá skupina 30 lidí a v úterý se k nim přidalo dalších devět Čechů. „Pokud odletí ta skupina 54, tak budeme mít přes 100 Čechů, kteří od soboty odcestovali,“ uvedl Staněk.

Někteří čeští turisté jsou ale stále mimo Káthmándú, především v horských oblastech Nepálu, například ve městě Lukla pod Mount Everestem. České úřady se pro ně snaží zajistit přepravu vrtulníky do nepálské metropole, aby pokud možno stihli let českým airbusem zpátky do ČR.

„Podařilo se nám evakuovat maximum lidí z Lukly a dalších horských oblastí do Káthmándú, ale teď se přihlásily nějaké další skupiny, které projevily zájem o evakuaci, tak zařizujeme helikoptéry. Uvidíme, kdy přistane speciál a kdy odletí. Pokud se to stihne, tak odletí všichni i s těmi skupinami, co jsou v horách a ozvaly se dneska,“ poznamenal velvyslanec Stašek.
 
Těm, kdo odlet českého letadla nestihnou, budou úřady později pomáhat dostat se do speciálů jiných států či do komerčních letů mířících do Evropy. České úřady navíc uvažují, že by v horizontu dvou týdnů opět vypravily do Nepálu letecký speciál.

Do té doby je českým turistům na letišti v Káthmándú k dispozici česká konzulka z velvyslanectví v Dillí i honorární konzul v Nepálu.