Bez maček a lana: Kim zdolal nejvyšší horu v obleku, zimníku a lakýrkách

Pchjongjang – Kim Čong-un zdolal nejvyšší horu KLDR. Dokazují to čerstvé snímky usmívajícího se severokorejského vůdce na zasněženém vrcholu Pektu ve výšce 2750 metrů nad mořem. K výstupu přitom Kim nezvolil sportovní oblečení, ale vsadil na eleganci: na sobě má dlouhý černý zimní kabát, oblekové kalhoty a kožené špičaté černé boty.

Podle severokorejských médií Kim Čong-un na zmíněnou horu vystoupal v sobotu dopoledne společně se stovkami bojových pilotů a činitelů vládnoucí Strany práce. Cílem jeho návštěvy v regionu bylo prý setkat se s piloty Korejské lidové armády, kteří dokončili cestu po místech válečných bitev v oblasti. „Zdolání hory Pektu skýtá cennou duševní vzpruhu - mnohem silnější než jakýkoli druh jaderné zbraně,“ řekl třicátník Kim podle deníku Rodong sinmun vojákům.

Na posvátné vulkanické hoře Pektu na hranicích Severní Koreje s Čínou se podle legend vládnoucích komunistů narodil otec stávajícího vůdce a někdejší hlava státu Kim Čong-il. Tuto verzi nicméně vyvracejí mnozí historikové, podle nichž Kim Čong-il přišel ve skutečnosti na svět v Rusku.

/*json*/{"map":{"lat":41.993492929408,"lng":128.07811933016364,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Budování kultu osobnosti, rozšířené za Kim Čong-unova otce, nabývá v poslední době opět na síle. Mladý Kim se také rád zviditelňuje při návštěvách různých armádních základen, továren a dalších významných institucí. Tato kampaň má podle analytiků Kima ukázat občanům jako energického člověka.

Podle nových osnov byl Kim zázračné dítě

Nedávno byly v KLDR údajně vydány nové školní osnovy, v nichž se tvrdí, že Kim Čong-un byl zázračné dítě, řídit auto se naučil ve třech letech a v devíti už vyhrával jachtařské závody. Nové manuály pro učitele popisují nynějšího šéfa státu také jako nadaného malíře a hudebního skladatele. Příručka byla rozdána učitelům v souvislosti se zavedením nového předmětu zvaného Kim Čong-unovy revolucionářské aktivity, jenž je součástí školních osnov pro letošní rok.

V oficiálním životopise Kimova otce Kim Čong-ila, který zemřel v prosinci 2011, se zase píše, že již ve třech týdnech uměl chodit a v osmi týdnech mluvit. Na druhém stupni základní školy v Pchjongjangu opravoval a káral učitele za chyby při výkladu dějin. Za tři roky na Kim Ir-senově univerzitě prý Kim Čong-il napsal 1500 knih a za pouhé dva roky složil šest oper, které jsou „lepší než kterákoli jiná díla v historii hudby“. Stejně famózně si údajně počínal jako filmový scenárista a producent i jako sportovec. Golfovou hůl vzal poprvé do ruky v roce 1994 a na osmnáctijamkovém hřišti zaznamenal jedenáctkrát odpal přímo do jamky a zahrál 38 pod par. Se svým výkonem byl prý natolik spokojen, že vzápětí oznámil ukončení své golfové kariéry.