Francie pátrá po zlodějích šperků za čtvrt miliardy

Paříž – Patnáct neznámých ozbrojenců v noci na dnešek v Burgundsku na dálnici přepadlo dvě bezpečnostní dodávky a zmocnilo se šperků v hodnotě asi devíti milionů eur (zhruba 246 milionů korun). Lupiči nikoho nezranili. Policie po nich vyhlásila rozsáhlé pátrání.

Lupiči zaútočili krátce před půlnocí na dálnici A6 ve směru z Paříže do Lyonu na úrovni města Avallon, které leží 200 kilometrů jihovýchodně od francouzské metropole. Řidiče nezranili a zanechali je na místě. Pachatelé odvezli obě dodávky, které se později našly spálené nedaleko místa placení mýtného, kde zloději udeřili.

Všichni zločinci byli podle policie maskovaní, ozbrojení a zjevně zkušení. „Jedná se pravděpodobně o lidi, kteří jsou spojeni s velkým banditismem a jsou dobře informováni. Nepadl ani jeden výstřel a vše se odehrálo ohromně rychle,“ citovala AFP jistý policejní zdroj.

Po lupičích, kteří ujeli čtyřmi auty, zahájily bezpečnostní síly rozsáhlé pátrání. Do operace se zapojily i vrtulníky četnictva, které spadá pod ministerstvo obrany.

/*json*/{"map":{"lat":47.51687981624276,"lng":3.9798457443359725,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Největší podobné loupežné přepadení posledních let ve Francii bylo dvojité vyloupení luxusního klenotnictví Harry Winston v Paříži. Pachatelé vtrhli v roce 2007 do obchodu převlečeni za malíře pokojů a loupež o rok později zopakovali. Celkem ukradli šperky za zhruba 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Nakonec byli dopadeni a nedávno odsouzeni k až 15 letům vězení.