Indonéský vynález dokáže „přečíst“ lidský mozek

Jakarta - Jaké myšlenky se rodí v lidském mozku? A které si ukládá do paměti? To prý dokáže odhalit skener, který vynalezl 47letý vědec Warsito Purwo Taruno v malé laboratoři nedaleko indonéské metropole. Experti nicméně před přeceňováním podobných vynálezů varují.

„Dokážeme velice rychle zaznamenat aktivitu mozku z 32 tisíc bodů najednou a dokumentujeme i to, jak se proměňuje,“ přibližuje vynálezce. Databázi i procesy v mozku mapuje helma s 32 kabely. Elektrický signál je přenáší přímo do počítače, takže člověk není vystavený škodlivému rentgenovému záření. Výsledkem je čtyřrozměrný záznam fungování mozku, díky němuž mohou lékaři odhalit včas jeho poškození, rakovinu nebo epilepsii.

Podle Taruna dokáže helma „číst“ lidský mozek. „Přímo z něj natáhne digitální data do serveru na internetu. Pak je uložíme do helmy, kterou má na hlavě jiný člověk, a přeneseme je do jeho mozku,“ vysvětluje Taruno. Na tomto principu dokáže skener údajně i léčit: Čtyřiadvacetiletý Willy Saputra měl nádor na mozku. Operace nepomohla, přesně cílené elektrické signály ale dokázaly tumor za půl rok zničit. Skener, který umí číst myšlenky, chtějí využívat i kriminalisté - z jejich záznamu by mohli poskládat tváře pohřešovaných nebo zjistit motiv zločince.

Video Lidský mozek pod drobnohledem
video

Lidský mozek pod drobnohledem

Odborníci ale varují před přeceňováním podobných vynálezů. Dodnes totiž nevíme, co přesně se v mozku děje, a třeba komunikace je velmi složitá lidská činnost, která zahrnuje mnoho rozpoznávacích schopností v našem mozku. Ten proto nepřestává fascinovat vědce i neurochirurgy po celém světě.