Mohutný požár v Manile připravil o domov 10 tisíc rodin

Manila - Více než deset tisíc rodin přišlo o domov po požáru ve filipínské metropoli. Ten vypukl v noci v jednom ze slumů uprostřed města a rychle se rozšířil do přilehlých čtvrtí. Podle úřadů při neštěstí nikdo nezemřel.

Požár trval dlouhých dvanáct hodin. Obyvatelé manilského slumu mohli jen bezmocně přihlížet, jak plameny pohlcují jejich domovy. Někteří se ráno vydali zachránit, co zbylo. „Když jsem se podíval ven, viděl jsem obrovský oblak kouře, lidé prchali. Nejdřív to vypadalo, že se k nám oheň nedostane, ale nakonec se rozšířil až sem. Okamžitě jsme utekli, nestihli jsme si s sebou ani nic vzít. Myslel jsem jen na to dostat svou rodinu do bezpečí,“ konstatoval Salvador Panacalagos.

Deset tisíc rodin zůstalo bez střechy nad hlavou. Úřady se je teď snaží rozmístit do několika evakuačních center ve filipínské metropoli. Jedním z nich je i tělocvična. „Postiženým poskytneme jídlo, přikrývky, rohože a vše ostatní, co by mohli potřebovat. Kvůli pomoci obětem požáru se snažíme spojit s dalšími neziskovými i státními organizacemi,“ uvedla pracovnice úřadu sociální péče Nilda Del Rosario.

Úřady vyhlásily březen měsícem protipožární prevence. Kvůli horku se totiž dají očekávat další podobné incidenty. Jen od ledna bylo v Manile hlášeno přes 615 požárů, ve většině případů v důsledku vadné elektroinstalace. Chudé domácnosti totiž často používají elektrické přípojky nelegálně.

Video Požár v Manile zničil tisíce domů
video

Požár v Manile zničil tisíce domů


/*json*/{"map":{"lat":14.596402304135445,"lng":120.96070305,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/