V Severní Koreji zmizel kanadský pastor

Soul/Pchjongjang - Kanadský pastor presbyteriánské církve zmizel před více než měsícem v KLDR. Zprávy o sobě nepodal od chvíle, kdy byl krátce po svém příjezdu do země přes hranici z Číny vyzván, aby se dostavil do Pchjongjangu. Informovali o tom jihokorejští aktivisté.

Šedesátiletý reverend Hyeon Soo Lim z presbyteriánské církve v Torontu přijel do KLDR 31. ledna a od té doby o něm nikdo nemá žádné zprávy. Podle reverenda Čchon Ki-wona, ředitele jihokorejské křesťanské misionářské organizace Durihana, která pomáhá severokorejským uprchlíkům, byl Lim jedním z nejvlivnějších křesťanských misionářů působících v KLDR. „Pokud vím, vyzvali ho oficiální činitelé, aby se dostavil do Pchjongjangu, a od té doby o sobě nepodává zprávy,“ dodal Čchon.

To, že se Lim neozývá, aktivisté původně připisovali 21denní karanténě, kterou Severní Korea uvalila na všechny cizince přijíždějící do země kvůli obavám ze zavlečení nemoci ebola. Toto období ale skončilo 21. února, a ani poté se Lim neozval, dodal Čchon. Kanadské ministerstvo zahraničí zatím případ nekomentovalo.