Na Ukrajinu smějí Rusové ode dneška jen s pasem

Kyjev/Moskva - Ruští občané smějí od dnešního dne vstoupit na Ukrajinu pouze s cestovním pasem. Vstoupilo totiž v platnost příslušné nařízení ukrajinské vlády. Až dosud Rusové mohli do sousední země cestovat také jen s ruskou obdobou občanského průkazu. Vláda premiéra Arsenije Jaceňuka tento krok, o kterém informovala s měsíčním předstihem, vysvětlila nutností zpřísnit kontrolu na hranici s Ruskem. Přes ní podle Kyjeva proudí k proruským separatistům zbraně a vojáci, což Moskva stále popírá.

Kyjev nicméně nekontroluje téměř 500 kilometrů své státní hranice s Ruskem, ovládnuté v této délce proruskými separatisty. Jde o zhruba čtvrtinu z celkové délky ukrajinsko-ruské hranice.

Ruské úřady tvrdí, že ukrajinské rozhodnutí prý nevyvolá velký problém, protože na požádání cestovní pasy vystaví. Až dosud ale většina Rusů pas nemá.

Na ruské straně se sice zprvu ozývalo volání odpovědět na ukrajinské nařízení recipročně, ale ministerstvo zahraničí nakonec prohlásilo, že Rusko „z humanitárních důvodů“ nadále dovolí Ukrajincům překračovat hranice i na vnitrostátní doklady.

Přestože intenzita potyček ukrajinských jednotek s proruskými separatisty v posledních dnech citelně poklesla, i tak na některých místech na východu země pokračovalo ostřelování pozic vládních sil. Takto včera pod minometnou palbou zahynul ukrajinský fotoreportér listu Segodňa Serhij Nikolajev a jeden z bojovníků dobrovolnických sil ultranacionalistické ukrajinské organizace Pravý sektor. Na dalších úsecích fronty: U povstalecké bašty Luhanska a u strategicky důležitého přístavu Mariupol, který zůstává jako poslední velké město Donbasu v ukrajinských rukou, panoval klid.   

Podle ukrajinského vojenského experta Valentina Badraka však prý ruský prezident Vladimir Putin chystá spustit na Ukrajině „rozsáhlou ofenzívu“.


Ukrajinští vojáci u přístavu Mariupol
Zdroj: ČTK
Autor: Syrůček Milan

Server newsru.com také připomněl, že ruské úřady také ochotně povolují i dlouhodobý pobyt v zemi Ukrajincům v branném věku, kteří se tak vyhýbají mobilizaci do armády, jak je k tomu vybídl ruský prezident Vladimir Putin.
 
Ukrajinští pohraničníci podle slov svého náčelníka Viktora Nazarenka loni nevpustili do země 46.834 cizinců, z nichž asi třetina byli Rusové.