Varování z vlastních řad: Zemře-li Savčenková, čekají Rusko další sankce

Naděžda Savčenková, ukrajinská letkyně obviněná z podílu na vraždě dvou ruských novinářů, se po 76 dnech hladovky ocitla na pokraji smrti. Uvedla to Jelena Masjuková, členka rady pro lidská práva působící při ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Vyzvala úřady, aby Savčenkovou propustily z moskevské vazební věznice do domácího vězení. Její úmrtí by pro Rusko prý znamenalo mezinárodní ostudu a riziko dalších sankcí.

„Než mi budete oponovat, že Savčenková je zločinec a vrah a že soud vše vyřeší, vzpomeňte na má slova: Naďa Savčenková může umřít v příštích dnech,“ napsala Masjuková ve své výzvě. „Jestli Savčenková zemře v ruském vězení, stane se na Ukrajině národní hrdinkou, pojmenují po ní jednotku dobrovolníků, letadlo i náměstí v Kyjevě, zatímco Rusko dostane další sankční seznam,“ varovala.  

O osvobození Savčenkové požádal prezidenta Vladimira Putina i známý spisoval Vladimir Vojnovič. „Lidé jsou už takoví, že leckdy jimi smrt jediného člověka otřese více než smrt stovek lidí na bitevním poli,“ varoval Putina před reakcí světové veřejnosti autor literární předlohy filmu Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Reakce světa na smrt mladé ženy v ruském vězení by podle spisovatele mohla být ještě ostřejší než na anexi Krymu a válku v Donbasu.

Savčenková během hladovky zhubla o 17 kilogramů, v poslední době prý odmítá i injekce glukózy. Její stav se v poslední době údajně prudce zhoršil. Zachránit život by jí mohlo propuštění do domácího vězení zřízeného například na ukrajinském velvyslanectví v Moskvě. Tamní městský soud však tento týden schválil prodloužení její vazby až do poloviny května. Vězeňská správa tvrdí, že je zdravotní stav Savčenkové uspokojivý.

Naděžda Savčenková
Zdroj: Twitter/Ukraine Today

„Pokud o jejím osvobození politici nerozhodnou, ponese odpovědnost za její zdraví a život v plném rozsahu ruská vláda,“ řekl novinářům obhájce Nikolaj Polozov. K propuštění Savčenkové vyzvala Moskvu Evropská unie i ukrajinský prezident. Za ukrajinskou letkyni štafetovou hladovkou orodovali i poslanci Evropského parlamentu. Kreml až dosud na žádosti, výzvy a prosby odpovídal, že o případu musí rozhodnout ruský soud.

Případ Naděždy Savčenkové

Třiatřicetiletá pilotka ukrajinského bitevního vrtulníku Mi-24 se loni v červnu účastnila bojů na východě Ukrajiny. Protože armádní vedení její jednotku do bojů s proruskými separatisty nenasadilo, vzala si Savčenková dovolenou a vstoupila do dobrovolnické jednotky Ajdar. „Složila jsem ukrajinskému národu přísahu, že budu chránit teritoriální integritu Ukrajiny,“ vysvětlovala později své rozhodnutí.

Osmnáctého června padla u obce Metalist do zajetí luhanských separatistů. Osmého července se objevila v zadržovací cele v ruské Voroněži, šest hodin jízdy od Luhansku. Podle ruských médií se pokusila překročit hranici v přestrojení za uprchlici (a nelze ji proto považovat za zajatce), ukrajinský tisk uvádí, že ji Rusům předali luhanští povstalci.

Savčenková se momentálně se nachází v moskevské vazební věznici. Čelí obvinění, že se podílela na vraždě dvou ruských novinářů Igora Korneljuka a Antona Vološina. Coby navigátorka batalionu Ajdar měla pozici televizních reportérů nahlásit vedení jednotky, které následně zahájilo minometnou palbu.

Obhajoba naopak tvrdí, že separatisté Savčenkovou zajali dřív, než k neštěstí došlo, a to ve chvíli, kdy se snažila z bitevního pole u Metalistu odtáhnout zraněné vojáky. Rozhlasová stanice Echo Moskvy dokonce zveřejnila údaje a mapy, ze kterých vyplývá, že letkyně byla 18. června 2014 v 10 hodin 44 minut už v rukou rebelů, kteří ji vezli Luhanskem s pouty na rukou. Novináři zahynuli kolem poledne.