USA za „podkopávání mírového úsilí“ hrozí Rusku novými sankcemi

Londýn - Bílý dům zvažuje uvalení dalších sankcí na Rusko. Spojeným státům se prý nelíbí, že Kreml přistupuje k mezinárodním mírovým snahám na Ukrajině cynicky. V Londýně to prohlásil šéf americké diplomacie John Kerry s tím, že Obama v současné chvíli zvažuje i poskytnutí zbraní ukrajinské armádě. USA a jejich spojenci podle Kerryho nebudou v ukrajinském konfliktu hrát podle ruských pravidel a nové sankce by měly Moskvu potrestat za podkopávání nynějšího mezinárodního mírového úsilí.

„Očekávám, že prezident Obama v příštích několika dnech zhodnotí možnosti, které má na výběr, a rozhodne o dalším postupu,“ prohlásil šéf americké diplomacie na tiskové konferenci po jednání se svým britským protějškem Philipem Hammondem. O podobě dalších sankcí a o tom, kdy by měly být zavedeny, jednají podle Kerryho USA spolu s evropskými partnery. Podle Hammonda je příměří na východní Ukrajině, které začalo platit před týdnem, „systematicky porušováno“.

Rusko čelí kritice, že se nesnaží přimět povstalce k dodržování dojednaného klidu zbraní. Kyjev také tvrdí, že Moskva nadále posílá do Donbasu zbraně a posily. Kreml tato obvinění odmítá. Od uplynulého víkendu platí na východní Ukrajině nové příměří, které ale proruští separatisté u města Debalceve nerespektovali a naopak pokračovali v těžkém ostřelování tamních vojenských pozic. Armáda se nakonec z města pod tlakem bojů stáhla.

Video USA hrozí novými sankcemi, Kyjev vzpomíná na Majdan
video

USA hrozí novými sankcemi, Kyjev vzpomíná na Majdan