Tbilisi žádá Kyjev o vydání Porošenkova poradce Saakašviliho

Tbilisi – Gruzínská generální prokuratura dnes požádala ukrajinskou justici o právní pomoc v kauze stíhaného exprezidenta Michaila Saakašviliho a vyzvala Kyjev k jeho vydání do Gruzie. Saakašvili, kterého v minulých dnech ukrajinský prezident Petro Porošenko jmenoval svým poradcem, je v Gruzii stíhán za údajné zneužití pravomocí. Kyjev už žádost o vydání odmítl.

Kromě Saakašviliho požádali gruzínští prokurátoři také o vydání bývalého gruzínského ministra spravedlnosti Zuraba Adeišviliho, který rovněž pobývá na Ukrajině. Po loňském převratu, kdy byl ze země vypuzen proruský prezident Viktor Janukovyč, povolala nová ukrajinská vláda do státního aparátu několik bývalých ukrajinských politiků i expertů z pobaltských zemí. Jejich hlavním úkolem je vytvořit nástroje pro boj s všudypřítomnou korupcí.

Ukrajinská prokuratura už v minulosti podle agentury Interfax oznámila do Tbilisi, že stíhané politiky gruzínským úřadům nevydá. Saakašvili, který od loňského léta žije střídavě na Ukrajině a v USA, se v minulých dnech kromě prezidentského poradce stal i šéfem Porošenkovy „konzultativní mezinárodní rady“.

„Úřad ukrajinského generálního prokurátora s námi nespolupracuje a odmítl je vydat,“ stojí v dnešním prohlášení gruzínské prokuratury. Kyjev zatím tato slova nijak nekomentoval.

Saakašvili má mít na Ukrajině na starosti koordinaci zbrojních dodávek ze zahraničí. Muž, který v roce 2008 utrpěl drtivou porážku ve válce s Ruskem o separatistické regiony Abcházie a Severní Osetie, se chystá cestovat po Ukrajině i za její hranice a zajistit dodávky zbraní. Saakašvili byl gruzínským prezidentem do roku 2012. Po prohraných volbách ho začala stíhat policie pro podezření ze zneužití pravomocí.


Nový gruzínský režim po nástupu k moci přes protesty západních států začal trestně stíhat několik bývalých vysokých státních funkcionářů. Podle gruzínské opozice rozpoutalo Tbilisi po volbách politické procesy proti nepohodlným politikům.