Peníze, nebo památky? Pro afghánskou vládu doslova Sophiina volba

Kábul – Afghánská vláda řeší nezáviděníhodné dilema: měď, nebo památky? Obří naleziště cenného nerostu, na jehož využití má kontrakt Čína, je současně místem odpočinku mnoha buddhistických pokladů starých až dva tisíce let.
Video Boj o památky v Afghánistánu
video

Boj o památky v Afghánistánu

Kdysi kolem Mese Ajnak vedla Hedvábná stezka. Trosky klášterů ze druhého století našeho letopočtu ukrývají sochy buddhů, stúpy a keramiku. Název Mese Ajnak znamená malý měděný důl. Název ovšem trochu klame – místní ložiska jsou druhá největší na světě.

Na jejich využití má smlouvu Čína a brzy ji hodlá naplnit. V Mese Ajnak má vyrůst důlní město s elektrárnou, silnicemi, železnicí a slévárnou. Pro afghánskou vládu je vyhlídka na miliardy dolarů spásná. Díky nim by mohla převést hospodářství na jiný zdroj, než je mezinárodní pomoc. 

„V žádném případě nedovolíme zahájení těžby a jakýchkoliv explozí potřebných pro těžbu dřív, než naleziště odkryjeme,“ protestuje Abdul Kádir Timorí z afhánského ministerstva kultury.

Kvalitní průzkum brzdila těžká politická situace

Archeologové bojují o čas. Obrovský historický význam místa je znám teprve od poloviny 70. let. Průzkumu bránila sovětská invaze a dekády válek. Záchranu toho, co se nerozkradlo, teď ohrožuje pro změnu průmyslová budoucnost.

„Pravděpodobně vznikne mezi vrstvami půdy mezera. A ta archeologická naleziště, které jsme našli, se zřejmě propadnou a dojde k jejich zničení,“ obává se kurátor afghánského národního muzea Abdul Háfiz Latifí.

Socha Buddhy v údolí Bámján
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Figurální památky jsou vůbec v Afghánistánu ohroženým druhem. Nejkřiklavěji na to upozornil čin Talibanu z března 2001. Extremisté tehdy odpálili obří sochy buddhů v Bamjánu. Ty byly přitom starší než islám, proti kterému se měly provinit.

Současná generace ale o bohaté předislámské historii své země mnoho neví - školní učebnice o ní mlčí.