Zeman bude v Jordánsku vyznamenávat za boj proti džihádistům

Ammán – Bezpečnostní situace v regionu i ekonomická spolupráce budou hlavním tématem rozhovorů prezidenta Miloše Zemana, který večer příletem do Jordánska zahájil cestu na Blízký východ. Králi Abdalláhu II. předá za jeho boj proti islámským radikálům nejvyšší české státní vyznamenání - Řád bílého lva. Ve středu Zeman zavítá do Spojených arabských emirátů (SAE). Doprovází jej asi 40členná podnikatelská delegace, která má k podpisu připraveno několik smluv.

Zeman jordánskému panovníkovi přivezl Řád bílého lva civilní skupiny prvního stupně: hlava arabského státu nejvyšší české vyznamenání dostane poprvé od vzniku České republiky. Král Abdalláh II. dostane také kord české hradní stráže, který byl speciálně vyroben pro něj. Má mu připomínat jeho návštěvy na Pražském hradě, řekl novinářům šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Očekává se, že Zemanova návštěva regionu se bude týkat především boje proti islámskému terorismu. Sunnitské Jordánsko je jednou ze zemí, které se zapojily do koaličního boje proti extremistickému hnutí Islámský stát. Letecké útoky monarchie v posledních dnech zintenzivnila poté, co islamisté zaživa upálili jordánského pilota. Zeman proti Islámskému státu opakovaně v minulosti vystoupil, na nedávné konferenci v Praze vyzval zahraničí k jednotné vojenské akci proti terorismu.

Do SAE Zeman přiveze křišťálový lustr a korunní princ Abú Zabí Muhammad bin Zajd Nahaján od něj dostane dekret o čestném členství v českém sokolnickém klubu. Podle Forejta oba státy před lety společně usilovaly o zařazení sokolnictví na seznam UNESCO. „Je to znamení pouta mezi oběma zeměmi,“ poznamenal Forejt. Korunní princ také dostane pamětní mince a řetěz se symboly sokolnictví.

Korunní princ Abú Zabí Muhammad bin Zajd Nahaján dostane od prezidenta dary s tematikou sokolnictví
Zdroj: ČTK
Autor: David Taneček