Jednání v Minsku skončilo bez výsledku, ukrajinská armáda utrpěla těžké ztráty

Kyjev – Další kolo jednání znepřátelených stran v běloruském Minsku skončilo po více než čtyřech hodinách bez výsledku. Zástupce Kyjeva, bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, obvinil proruské separatisty z toho, že odmítají diskutovat o plánech na příměří. Rozhovory proběhly v atmosféře těžkých ztrát, které v posledních 24 hodinách utrpěla ukrajinská armáda. Při boji s povstalci padlo 15 vojáků a dalších 30 bylo zraněno. Jde tak o jedny z nejtěžších denních ztrát ukrajinské armády za devět měsíců od vypuknutí konfliktu, který si už vyžádal přes 5 100 životů. 
Video Jednání v Minsku nikam nevedlo
video

Jednání v Minsku nikam nevedlo

Ukrajinský ministr obrany Poltorak dnes zároveň připustil, že strategicky důležité město Debalceve „částečně“ ovládli povstalci. „Padlo 15 vojáků. Ztráty jsou z celé frontové linie, od Luhanské oblasti až po Mariupol,“ řekl dnes novinářům Stepan Poltorak. Boje o strategicky významné město Debalceve, ležící mezi hlavními povstaleckými baštami Doněckem a Luhanskem, podle ministra dosud pokračují. Nicméně připustil, že „teroristická uskupení mají Debalceve zčásti pod kontrolou“. Ukrajinské úřady označují povstalce za teroristy.   

/*json*/{"map":{"lat":48.340986497663756,"lng":38.42664190000005,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":48.33091953424995,"lng":38.39927673339844,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Armádní mluvčí Andrij Lysenko následně upřesnil, že kromě 15 padlých bylo dalších 30 vojáků zraněno. Rebelům se podle jednoho z povstaleckých velitelů Eduarda Basurina podařilo v Debalcevu obklíčit ukrajinské jednotky o síle asi 8 000 mužů.  Ve městě dnes zahynulo 12 civilistů, podle náčelníka místní policie vinou palby povstalců. Některá ukrajinská média už přirovnávají situaci k srpnové porážce obklíčených ukrajinských sil u Ilovajska. 

Armádní mluvčí Andrij Lysenko navíc varoval, že hrozí i povstalecký útok na další významné město, přístav Mariupol na březích Azovského moře, který leží na pozemní cestě z Ruska na anektovaný Krym.

Další jednání v Minsku výsledek nepřineslo 

V běloruském hlavním městě Minsku po více než čtyřech hodinách skončilo bez výsledku další kolo jednání znepřátelených stran o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny. Zástupce Kyjeva, bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, proruské separatisty obvinil z toho, že odmítají
diskutovat o plánech na příměří.

Podle Kučmy, kterého citovala agentura Interfax, si dva přítomní zástupci povstalců kladli ultimáta a odmítli „diskutovat o opatřeních vedoucích k rychlému uzavření příměří a stažení těžkých zbraní“. Zástupce Kyjeva rovněž zkritizoval dva hlavní vůdce separatistů, kteří podepsali loni v září dohody v Minsku, že se na dnešní schůzku „kontaktní skupiny“ nedostavili.

Vedle Kučmy se rozhovorů zúčastnili vyjednávači doněckých a luhanských separatistů Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo, zvláštní představitelka OBSE Heidi Tagliaviniová a ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov. Po skončení jednání ale odjeli, aniž by výsledek rozhovorů nějak komentovali.

O narůstajícím násilí na východě Ukrajiny spolu dnes telefonicky hovořili německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a ruský prezident Vladimir Putin. Oznámil to ve svém prohlášení Kreml. Během konverzace prý zazněla naděje, že hlavním tématem probíhajících jednání v Minsku bude příměří.


V předvečer jednání ale povstalci pohrozili, že pokud u vyjednávacího stolu nedosáhnou dohody, rozšíří svou ofenzívu s cílem dosáhnout „úplného osvobození“ Doněcké a Luhanské oblasti, které z velké části dosud kontroluje Kyjev.  

Další konvoj s ruskou pomocí poprvé provázelo OBSE

Do Doněcka a Luhanska, hlavních bašt proruských separatistů v regionu Donbas na východě Ukrajiny, dnes přijel další, v pořadí už dvanáctý konvoj s ruskou humanitární pomocí. Více než 170 nákladních vozů podle ruského ministerstva pro mimořádné situace přivezlo přes 1500 tun nákladu, včetně potravin a léků.

Kyjev však ruské počínání kritizuje, protože marně požaduje, aby zásilky do Donbasu kontroloval. Podezírá totiž Moskvu, že pod pláštíkem humanitární pomoci se mohou skrývat i dodávky pro povstalecké jednotky. 

Celní odbavení se podle ruských médií odehrávalo za přítomnosti ukrajinských celníků a pohraničníků, kteří prý neměli žádné výhrady; byli však prý jen v roli „pozorovatelů“. Od hranic pak kolony ruských kamionů poprvé provázeli pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).