Jeden voják byl vrtulníkem transportován do americké vojenské polní nemocnice v Bagramu, dva byli převezeni do české polní nemocnice v Kábulu a zbývající čtyři zůstali v péči lékařů na základně Shank. Podle tiskové mluvčí náčelníka generálního štábu Miry Třebické se jedná o střepinová poranění.
Základna Shank, kde sídlí kontingent provinčního rekonstrukčního týmu, se už před několika dny stala terčem dvou útoků. V obou případech použili útočníci rakety, při prvním útoku byli minulé pondělí zraněni tři čeští vojáci, středeční útok se obešel bez zraněných. Podle Třebické se očekává, že s příchodem zimy se aktivita afghánských povstalců utlumí.
Velitel české jednotky v Lógaru Pavel Lipka popsal útok takto: "Začali útočit v době, kdy naši komunikovali s místním obyvatelstvem.
Pohybovaly se tam i místní děti. Někteří útočníci byli usmrceni nebo
zraněni."
ČR působí v Afghánistánu v rámci sil NATO, vyslala tam čtyři stovky vojáků. V Lógaru působí 200 příslušníků české armády a chrání tam civilní část českého provinčního rekonstrukčního týmu. Letos přišli v Afghánistánu o život už dva čeští vojáci, loni zahynul jeden.
Vláda dnes schválila návrh ministerstva obrany na rozšíření zahraniční vojenské mise. Posílení se týká především provinčního rekonstrukčního týmu, v Afghánistánu by mělo příští rok ve dvou misích působit 745 vojáků. O návrhu musí ještě hlasovat parlament.
Premiér Mirek Topolánek se domnívá, že dnešní incident toto hlasování neovlivní. Počet vojáků zraněných v bojích s povstalci v Afghánistánu tak stoupl na 17, dva příslušníci českých jednotek zahynuli.
Zatímco v Afghánistánu vojáků přibude, z Iráku odjedou. Česká armáda se z Iráku skoro úplně stáhne v roce 2009. V této zemi zůstane pouze několik instruktorů výcviku.