Britský genetik: Lidé se již nevyvinou, v budoucnosti budou stejní

Londýn – Britský genetik Steve Jones je přesvědčen, že se lidstvo přestává vyvíjet. V jeho genomu je méně mutací, důvodem prý může být to, že je méně starších otců. Jones rovněž tvrdí, že mnohem menší úlohu hraje přirozený výběr, protože téměř všechny děti se dnes dožívají dospělosti.

Steve Jones uvádí, že důležitým iniciátorem případných mutací u lidí je vysoký věk otců. Ten se ale v poslední době snížil. Průměrnému otci v západní civilizaci je 29 let. K tomu Jones řekl: „Pokaždé, když se dělí buňky, nastává možnost chyby či mutace. U devětadvacetiletého muže nastane asi 300 dělení buněk, zatímco u padesátiletého více než tisíc.“

Spolu s mutacemi je podle Jonese pro evoluci klíčový přirozený výběr. Ani ten ale dnes nemá velké slovo. Pouhá dvě procenta dětí narozených v západní civilizaci se totiž dnes nedožijí dospělosti. Britský vědec poukázal na to, že ve starověku se 21 let nedožila asi polovina dětí. „Náš průměrný věk je tak vysoký, že i kdybychom eliminovali nehody a infekční choroby, tak by se zvýšil jen o dva roky,“ uvedl Jones. „Přirozený výběr tak již nemá k dispozici jako nástroj smrt.“

Jones tak dochází k tvrzení, že lidé budoucnosti budou stejní jako ti současní: „Obáváte-li se toho, jak bude vypadat utopie, tak nemusíte. V rozvinutém světě v ní už žijete.“