Požár ruského domova důchodců si vyžádal nejméně 23 mrtvých

Moskva - Plameny, které v sobotu odpoledne zachvátily dřevěnou budovu "domu veteránů" na severu Ruska na okraji obce Podjolsk, si vyžádaly nejméně 23 obětí na životech. Informovaly o tom dnes ruské úřady. V době požáru se v zařízení, které se rozkládalo na ploše 1100 metrů čtverečních, nacházelo až 60 lidí.

Podle mluvčího regionálního střediska ministerstva pro mimořádné situace Grigorije Gorbunova požár v domově pro přestárlé vypukl přibližně v sobotu 16:20 SEČ, ale nahlášen byl příliš pozdě. „Než hasiči dorazili na místo, v plamenech už byla větší část zařízení,“ řekl.

Údaje o počtu obětí se stále liší. Podle ministerstva pro mimořádné situace se z hořícího ubytovacího zařízení, obývaného převážně penzisty a invalidy, podařilo zachránit tři lidi, dalších 23 zahynulo. Dosud se ale ještě pohřešují dva lidé, zdravotní sestra a sociální pracovník.

„Zatím bylo nalezeno 22 ohořelých těl a čtyři části dalších těl, proto je brzy hovořit o přesném počtu obětí,“ řekl agentuře ITAR-TASS mluvčí
vyšetřovatelů prokuratury Vladimir Markin. 

Podobná neštěstí jsou v Rusku poměrně častá. V roce 2007 při požárech v domovech důchodců v městečku Kamyševatskaja na jihu Ruska a v Tule zahynulo 62 a 29 lidí. Podobná neštěstí bývají podle expertů krutým svědectvím netečnosti úřadů a hroutící se infrastruktury jako neduhů trápících Rusko navzdory jistému vzestupu ekonomiky v éře Vladimira Putina.