Kolem Tádž Mahalu řádí opičí gangy, ty mají na svědomí už tři lidské životy

Dillí - Indie řeší neobvyklý problém, zemi trápí rostoucí agresivita opic. Ve městě Ágra, které patří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím, teď výrazně vzrostly problémy s nebezpečnými makaky. Od začátku roku tam zemřeli tři lidé, když se snažili utéct před hladovými makaky.

Procházet se ulicemi indické Ágry se dá jen na vlastní nebezpečí. Výchozí bod pro výlet k jednomu ze sedmi divů světa - Tádž Mahalu, teď obklíčily opičí gangy. Turisti si nyní okolí prohlížejí raději z bezpečí auta. Útoků makaků přibývá a přibývají i smrtelná zranění.

Obyvatel města popisuje: „Několik lidí při útocích zemřelo, desítky turistů se musely nechat ošetřit kvůli pokousání. Pomalu se tu už nedá ani vyjít na ulici, obzvlášť když u sebe máte jídlo. Opice jsou tak drzé, že vám ho klidně vytrhnou z ruky a nebojí se, ani když je odháníte tyčí.“

Podle odhadů se v ulicích Ágry pohybuje až 25 tisíc zvířat. Opice jsou pro město dlouhodobým problémem, tolik jich tu ale ještě nebylo. Pro hinduisty jsou posvátné, a jejich likvidace tak nepřipadá v úvahu. Začátkem února navíc zkrachoval plán na přesun 7 tisíc makaků do 550 kilometrů vzdálené přírodní rezervace.

„Zažádali jsme znovu o povolení odchytit asi dva tisíce makaků. Chceme je převézt do jiné chráněné oblasti, kde budou mít dost jídla,“ říká radní města Ágra.

/*json*/{"map":{"lat":27.1744170636,"lng":78.0420255661,"zoom":17,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":27.174531598686,"lng":78.042776584625,"type":"1","description":"T\u00e1d\u017e Mahal"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Právě nedostatek potravy v okolních lesích je důvodem, proč se makakové v čím dál vyšším počtu stahují do města. Úřady se bojí, že přijdou o turisty. Kousnutí od zvířete nakaženého třeba tuberkulózou totiž rozhodně není tím, co by si návštěvník s radostí zaznamenal do cestovatelského deníku.