Družice Kepler úspěšně odstartovala na „lov“ neznámých planet

Mys Canaveral - Z floridského mysu Canaveral dnes před pátou hodinou středoevropského času odstartovala americká družice Kepler. Na oběžnou dráhu nový projekt NASA vynesla raketa Delta II. Jméno dostala po německém astronomovi Johannesi Keplerovi, který v 17. století působil i v Praze. Dalekohledem bude pátrat po obyvatelných planetách mimo sluneční soustavu (takzvaných exoplanetách) s cílem najít planetu podobnou Zemi. Cílem družice Kepler budou především kamenné exoplanety, kterých je známo velmi málo. První výsledky vědci očekávají ještě koncem letošního roku.

Dosud je známo více než 340 exoplanet, většina z nich jsou ale takzvaní „plynní obři“ podobní Jupiteru. Panují na nich extrémní podmínky. Některé jsou velice horké, jiné naopak věčně zmrzlé. Jejich výzkum je v současné době zřejmě nejdynamičtěji se rozvíjejícím oborem astronomie. Objevů takovýchto těles přibývá, takže vědci očekávají v blízké budoucnosti i výskyt exoplanet zemského typu, na kterých se mohl vyvinout život.

Kepler bude pozorovat planety nejméně tři a půl roku 

„Hledáme takzvané Goldilockské zóny, tedy obyvatelné zóny, kde můžeme najít kapalnou vodu, ve které by se mohl vyvinout život. Chceme zjistit, jak často se takové planety ve vesmíru vyskytují,“ uvedl výzkumník NASA Bill Borucki.

Dalekohled Kepler bude nejméně tři a půl roku nepřetržitě pozorovat 100 000 vybraných hvězd v souhvězdí Labutě. Soustředí se na změnu jejich jasu, která naznačí, že před nimi právě přechází planeta. Objevit může okolo 50 planet o velikosti Země a okolo 870 o velikosti do 2,2 průměru Země.

„Pravděpodobně nám řekne, že ve vesmíru je spousta planet, jako je ta naše. Nebo naopak, že je Země velmi velmi vzácná,“ řekl pracovník NASA Ed Weiler.

Družice bude obíhat kolem Slunce

Družice Kepler měří na délku 4,7 metru, váží 1052 kilogramů, průměr zrcadla je 1,4 metru, zorné pole činí 12 obloukových stupňů, rozlišení kamery je působivých 95 megapixelů, kolem Slunce oběhne za 371 dnů. Celková cena projektu dosáhla 600 milionů dolarů, což je asi 13,5 miliardy korun.

Dalekohled bude naveden na heliocentrickou oběžnou dráhu. Nebude tedy obíhat okolo Země, ale okolo Slunce. Cílem je dosažení stavu, kdy bude moci sledovat po dobu tři a půl roku nepřetržitě dané místo. Zvolená pozice zaručuje, že se mu do zorného pole nikdy nedostane Slunce či Měsíc, jež by pozorování narušily.

První objevy Keplera vědci očekávají už koncem letošního roku. Na objev planet s podobnými parametry jako má Země ale bude prý nutné počkat do konce roku 2011.

Planeta
Planeta