Černá Hora by mohla začít přístupová jednání s EU v roce 2010

Podgorica - Černá Hora by mohla v roce 2010 zahájit přístupové rozhovory s Evropskou unií. Po jednání se svým černohorským protějškem Milem Djukanovičem v černohorské metropoli Podgorici to řekl český premiér Mirek Topolánek. Topolánek věří, že Černá Hora by do roka mohla získat status kandidátské země.

Černá Hora vystoupila v roce 2006 ze svazku se Srbskem. Od října 2007 má s Bruselem podepsanou stabilizační a asociační dohodu, která je předstupněm členství v EU. O ně Podgorica požádala loni v prosinci.

„Doufám, že někdy v roce 2010 by ten proces mohl nastartovat a nastartovaly by standardní přístupové rozhovory,“ uvedl Topolánek k výhledům Černohorců na zahájení jednání s EU, které z balkánských států v současnosti dokončuje Chorvatsko. Černá Hora, druhý nejmladší stát Evropy, ale bude muset předtím podle Topolánka vyřešit reformu státní správy a soudního systému i zintenzivnit boj proti korupci a organizovanému zločinu.

Z balkánských států má v tuto chvíli do EU nejblíže právě Chorvatsko, jehož přístupové rozhovory by měly vyvrcholit během českého předsednictví. Status kandidátské země má na Balkáně ještě Makedonie. Ta však přístupová jednání ještě nezahájila. Její naděje brzdí nevyřešený spor se sousedním Řeckem o oficiální název této bývalé jugoslávské republiky.

Asociační smlouvu s unií podepsaly vedle Černé Hory také Srbsko, Bosna a Hercegovina a Albánie. Bělehrad se chystá ještě za českého předsednictví podat přihlášku ke členství v EU. Do ní z balkánských států již vstoupilo Slovinsko v roce 2004 a o tři roky později Rumunsko a Bulharsko.

/*json*/{"map":{"lat":44.0560116958,"lng":19.6435546875,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/