Pákistánská opozice plánuje na zítra masivní pochod do Islámábádu

Láhaur - Statisíce lidí v Pákistánu se chystají na zítřejší zakázaný protivládní protest v metropoli Islámábádu. Už dnes se na několika místech tvrdě střetli s policií. Vede je šéf opozice Naváz Šaríf. Tomu vadí, že vláda nedosadila zpět soudce vyhozené bývalým prezidentem Mušarafem. Právě spor o soudce vedl předloni k násilnostem a Mušarafa nakonec stál i křeslo.

Politické napětí se v Pákistánu dál vyhrocuje, expremiér obvinil vládu prezidenta Zardárího, že zemi mění v policejní stát. Šarífův dům v Láhauru obklíčily stovky policistů, kteří údajně chrání jeho bezpečí. Stoupenci opozičního vůdce to označili za domácí vězení.

„Kolem půl sedmé ráno policie začala zatýkat. Přijelo asi 2 500 policistů a odvezli na 250 lidí,“ uvádí Saíd Elahí z opoziční Pákistánské muslimské ligy. I přes zákaz shromažďování plánuje tato opoziční strana na pondělí pochod do Islámábádu. Požaduje znovujmenování někdejšího předsedy nejvyššího soudu Iftikhara Čaudhrího sesazeného ještě bývalou hlavou státu Parvízem Mušarafem. Současný prezident Zardárí se ale bojí, že by Čaudhrí mohl jeho pozici ohrozit.

„Jsme si stoprocentně jistí, půjdeme do Islámábádu. I když nám to nedovolí, což je oficiální stanovisko,“ tvrdí odhodlaně prezident advokátní komory Nejvyššího soudu Alí Ahmed Kurd.

Poslední demonstraci před láhaurským nejvyšším soudem policie rozehnala slzným plynem. Vláda oficiálně brání protestům kvůli hrozbě teroristických útoků. I to jí opozice vytýká, tvrdí, že nedokáže zastavit sílící islamistické radikály a vytáhnout zemi z hospodářské krize.