Severní Korea už od USA nechce potravinovou pomoc

Washington - Spojené státy oznámily, že Severní Korea od nich bez udání důvodu odmítla dál přijímat potravinovou pomoc. Pět amerických nevládních organizací navíc musí do konce měsíce opustit zemi. Severní Korea trpí vážným nedostatkem potravin a je závislá na zahraniční pomoci. Podle odhadů OSN potřebuje dodávky jídla téměř devět milionů lidí, tedy téměř třetina celé severokorejské populace. V 90. letech hladomor, vyvolaný přírodními katastrofami v kombinaci se špatným řízením, zabil dva miliony Severokorejců.

Loni v květnu se obě země dohodly, že v příštích 12 měsících USA poskytnou Severní Koreji 500 tisíc tun potravinové pomoci. Spojené státy dosud stihly dodat komunistické zemi 169 tisíc tun pomoci. Zatím poslední lodní zásilka dorazila do KLDR v lednu a bylo v ní asi 5000 tun rostlinného oleje a směsi obilí a sóji. Rozdělily ji americké nevládní organizace.

Zástupci KLDR, Jižní Koreje, Japonska, Ruska, Číny a Spojených států již několik let jednají o severokorejském jaderném zbrojním programu. Rozhovory se naposledy dostaly do slepé uličky, když Pchjongjang odmítl umožnit vývoz svého jaderného materiálu k testům do zahraničí. Ke klidu v regionu nepřispívá ani rozhodnutí KLDR otestovat v dubnu raketu dlouhého doletu, která by mohla zasáhnout americké území. Pchjongjang ovšem tvrdí, že jde o vědeckou družici.
Potravinová pomoc
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24