Výstava ukazuje Zemi z vesmírné perspektivy

Praha - V geografické knihovně Přírodovědecké fakulty UK na pražském Albertově jsou k vidění zajímavé letecké a družicové snímky. Výstava, kterou zorganizovala katedra geoinformatiky, se věnuje dálkovému průzkumu Země. Metoda se používá v geografii, kartografii či topografii a v současné době patří mezi nejdynamičtěji se rozvíjející obor kosmonautiky.

Dálkový průzkum země se využívá v řadě oblastí: v národním hospodářství, ve sportu nebo jen tak pro zábavu. Expozice ukazuje široké spektrum možného využití této metody. Pomocí ní mohou vědci lépe sledovat změny v tání ledovců, proměny zemědělských plodin nebo lesních porostů.

„Průřez je velice široký, od aplikací, které dokumentují, jak družice mohou informovat o růstu měst, jak vypadají nejrůznější útvary na zemském povrchu. Třeba Země je zbrázděna krátery, aniž bychom si to zcela uvědomili,“ říká ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Družice mohou získávat informace o libovolném místě na zemském povrchu a mají řadu dalších výhod. „Informaci získáváme prakticky okamžitě. Družice navštěvují místa opakovaně. U leteckého průzkumu je to problém, protože letadla musí žádat o povolení, aby se na dané bylo možné dostat,“ upozornil Kolář.

Družicový snímek kráteru
Družicový snímek kráteru