Další kolo rusko-amerických rozhovorů o odzbrojování v Ženevě

Ženeva - Další omezení jaderných zbraní bude cílem druhého kola rusko-amerických rozhovorů v Ženevě. Nová dohoda mezi Washingtonem a Moskvou má zajistit pokračování smlouvy Start 1, která vyprší v prosinci. Vyjednavači teď hledají kompromis na další roky, který by byl přijatelný pro obě velmoci. Jednou z možností je odstoupení od plánované výstavby protiraketového deštníku ve střední Evropě.

Dnešní schůzce předcházelo setkání prezidentů Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva v Londýně i Obamův projev na Hradčanském náměstí o světě bez jaderných zbraní. Další kolo jednání potrvá ode dneška až do 3. června.

Rozhovory, jak konkrétně by měla vypadat dohoda o snížení počtu jaderných zbraní v arzenálech obou zemí, zřejmě nebudou tak jednoduché. Smlouva si zřejmě vyžádá ústupky Američanů, a to hlavně v plánech na protiraketovou obranu ve střední Evropě, proti kterému Moskva dlouhodobě protestuje. Takové hlasy alespoň zaznívaly po poslední schůzce na expertní úrovni.

Smlouva START 1, která dosud upravuje velikost jaderného arzenálu, vedla k výraznému snížení stavu strategických zbraní. USA a Rusko se v ní zavázaly snížit počet jaderných hlavic na 6000. Nová dohoda má jít mnohem dále než takzvaná moskevská smlouva (SORT), kterou podepsali předchozí prezidenti George Bush a Vladimir Putin v roce 2002. Ta umožňuje každé straně mít až 2200 jaderných hlavic.