Havel převzal v Polsku cenu Jana Nowaka-Jezioranského

Vratislav (Polsko) - Bývalý český prezident Václav Havel dnes v jihopolské Vratislavi převzal cenu Jana Nowaka-Jezioranského za příspěvek k obraně lidských práv a za zásluhy v boji za svobodu a demokracii. "Moc si ocenění vážím, protože Polsko nám pomohlo vybojovat svobodu," řekl Havel, který den před oslavami 20. výročí prvních polosvobodných voleb v Polsku ocenil význam polsko-československé spolupráce na pádu komunismu ve střední Evropě. Cenu Jana Nowaka-Jezioranského dostal v minulosti například polský expremiér Tadeusz Mazowiecki nebo americký prezident George Bush starší.

Za pád komunismu v Polsku se označuje 4. červen 1989, kdy se konalo první kolo polosvobodných voleb, v nichž Solidarita obsadila všechna křesla, na něž mohla dosáhnout. Havel je od roku 2001 čestným občanem Vratislavi, kde vznikla Polsko-československá Solidarita. Party mladých lidí se začaly scházet v utajení v horách na československo-polské hranici v 80. letech, tajní kurýři přes Krkonoše a Tatry přenášeli na zádech množství zakázaných knih a tiskopisů.

Na schůzkách vznikalo množství materiálů. Havel také připomněl, že členové hnutí zorganizovali v roce 1989 právě ve Vratislavi podzimní festival československé nezávislé kultury, který je označován za předehru listopadové revoluce v Československu.

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase


Oslavy porážky komunistického režimu začaly dnes ve Varšavě, kde se sešli šéfové parlamentů téměř všech zemí evropské sedmadvacítky. Předseda českého Senátu Přemysl Sobotka řekl, že dění v Polsku bylo velkým impulsem pro Čechy. „Viděli jsme, že existuje cesta ke svobodě,“ zdůraznil Sobotka.

Večer přivítá v jihopolském městě Wieliczka premiér Donald Tusk šéfy vlád Česka, Slovenska a Maďarska. Akce spojené s událostmi roku 1989, na jejichž konci byl pád Berlínské zdi a sametová revoluce v tehdejším Československu, vyvrcholí ve čtvrtek v Krakově a v Gdaňsku.