Italská opozice zabránila Kaddáfímu promluvit v parlamentu

Řím - Předáci italské opozice dnes znemožnili libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu pronést projev v italském Senátu. Místo toho musel libyjský autoritářský vládce promluvit v sousední státní parlamentní budově, nicméně i tak podle agentury AP prohlásil, že se cítí být poctěn. Ve svém projevu obvinil USA, že vydaly Irák al-Káidě.

„Irák byl za Saddáma Husajna pevností proti terorismu a al-Káida tam nemohla vkročit. A teď, díky americké vojenské invazi, si teroristé do Iráku chodí, jak se jim zachce, je to pro al-Káidu pravé požehnání,“ prohlásil Kaddáfí před italskými senátory.

Do USA se Kaddáfí opřel i kvůli jejich intervenci proti Libyii v roce 1986, když Američany obvinil, že se chovali jako předák al-Káidy Usáma bin Ládin. „Jaký je rozdíl mezi americkým útokem proti našim domovům v roce 1986 s teroristickými akcemi bin Ládina?“ položil Kaddáfí řečnickou otázku, když poukázal na nálety, jimiž trestaly USA Libyi za její účast na teroristických atentátech.

„Jsme proti terorismu a odsuzujeme ho, musíme se ale snažit pochopit jeho podstatu. Musíme mluvit s ďáblem, pokud se chceme pokusit tento jev pochopit,“ dodal.

 Kaddáfího provází bouřlivé protesty

Kaddáfí je na historicky první návštěvě Itálie, jeho cesta má symbolizovat stále těsnější politické i hospodářské vztahy mezi Libyí a Itálií. Objevují se však hlasité protesty, které poukazují na porušování lidských práv v Libyi. Kritika proti jeho pozvání do Říma zazněla i z nejvyšších italských politických kruhů, které odsoudily pocty, jež se tomuto představiteli autoritářského stylu vlády při příletu dostaly.

Ve středu večer se v centru Říma sešlo několik tisíc demonstrantů. V Itálii
nepotřebujeme žádného diktátora, lidská práva nejsou na prodej, hlásaly
transparenty nad jejich hlavami.