Kubánská disidentka přiletěla za rodinou do Argentiny

Buenos Aires - Kubánská lékařka Hilda Molinaová, které po 15 letech kubánské úřady povolily vycestovat, v neděli přiletěla do Argentiny za svou rodinou. Molinaovou v Buenos Aires čekal syn s rodinou - poprvé spatřila své vnuky, kteří se narodili v Argentině. Disidentku přijala i prezidentka Ctristina Fernándezová, která se v případu rovněž angažovala.

Lékařka si v pátek vyzvedla na argentinském velvyslanectví v Havaně vízum a krok Havany s vděčností označila za civilizované, logické a rozumné rozhodnutí. Po příletu do Buenos Aires prohlásila, že necítí vůči Fidelu Castrovi žádnou nevraživost.

Molinaová je neuroložka, byla členkou komunistické strany a v roce 1993 byla zvolena do parlamentu. S vládou se ale rozešla už rok nato, protože kritizovala státní zdravotní systém. Kromě jiného tvrdila, že se ostrov začíná orientovat na „zdravotnickou turistiku“ a vytváří tak dvojí a kvalitativně odlišný systém péče pro místní občany a pro cizince. Molinaová je specialistka na operace mozku. Do roku 1994 pracovala ve státním středisku pro neurologický výzkum, téhož roku emigroval její syn a rovněž lékař Roberto Quiňones. Loni dostala povolení k výjezdu za ním jeho babička, Molinaové 90letá matka.

Kubáncům, kteří se odváží otevřeně kritizovat systém na ostrově, je často odpíráno povolení opustit zemi. Kuba nadto omezuje individuální výjezdy svých lékařů do zahraničí - tvrdí, že do nich vložila příliš, než aby jim umožnila emigrovat kamkoliv za lepším platem. Avšak překvapivé rozhodnutí dovolit Molinaové odcestovat je považováno mimo jiné za gesto otevření v době, kdy už stojí v čele Kuby Raúl Castro. Moc mu předal jeho starší bratr Fidel před třemi lety, kdy prodělal závažnou operaci trávicího traktu a dodnes je v rekonvalescenci.

Disidentka však upozornila, že povolení k cestě nenaznačuje krok k větším změnám na Kubě. „To bude vyřešeno, až Kubánci nebudou muset žádat o povolení ke vstupu do země i k odchodu z ní,“ poznamenala. „Je tam 11 milionů Kubánců, jejichž práva jsou porušována.“

Molinaová má povolení platné několik měsíců. Lékařka má v úmyslu se na Kubu vrátit, ale nikoliv, dokud její matka bude ve špatném zdravotním stavu. „Napsala jsem to v dopise Raúlu Castrovi…chci, aby se zotavila a vrátily jsme se spolu. Ale dokud je v ohrožení, neopustím ji.“