Budoucnost amerického dobývání vesmíru je nejistá

Praha - Blíží se rok 2020 a další americká posádka dobývá Měsíc. Takový je projekt Constellation, který schválila administrativa bývalého prezidenta Bushe a do které už NASA investovala asi sedm miliard dolarů. Nyní má však trhliny. Současná hlava Spojených státu v květnu ustavila komisi, která do srpna rozhodne, jestli v projektu pokračovat. Navíc raketoplány mířící k vesmírné stanici ISS mají příští rok definitivně dosloužit, a nahradit je budou muset stroje nové. Prostředky na dokončení projektu Constellation tak zřejmě budou chybět.

„Obama, když byl prezidentským kandidátem tak v těch státech, kde je raketokosmický průmysl, tzn. na Floridě, v Texasu a v Kalifornii, sliboval, že to bude podporovat, protože to je taky věc zaměstnanosti. Ale když se stal prezidentem, tak od té doby nějak kolísá a není jasné, jestli se k tomu přikloní,“ řekl publicista Karel Pacner v souvislosti s pokračováním projektu Contellation.

„Prezident Obama přidal miliardu dolarů NASA, ovšem ta miliarda je v podstatě na inflaci, která ve Spojených státech je… V minulosti řada států měla různé ambiciozní projekty, které musely skončit, protože na ně nebyly peníze,“ dodal skepticky Pacner.

Video Reportáž Petry Pakostové
video

Reportáž Petry Pakostové

NASA může až do roku 2014 hospodařit se zhruba osmnácti a půl miliardami dolarů ročně, což je o čtvrtinu méně než měla v devadesátých letech. Přitom v dobách své největší slávy, do konce sedmdesátých let, kdy pracovala na programu Apollo, získala na dnešní hodnotu přepočtených 110 miliard dolarů ročně.