Clintonová v Keni uctila památku obětí útoků na ambasády USA

Nairobi - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová pokračuje v africkém turné, dnes se v Nairobi sešla se somálským prezidentem. Předtím stihla šéfka americké diplomacie v keňském hlavním městě uctít památku obětí teroristických útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii, při nichž 7. srpna 1998 zahynulo více než 220 lidí a dalších 5000 utrpělo zranění.

„Toto místo je upomínkou na teroristickou hrozbu, která nerespektuje hranice, rasy, etnika ani náboženství a jejímž cílem je mařit možnost lidí samostatně se rozhodovat a žít si vlastní život,“ řekla Clintonová u příležitosti 11. výročí atentátů, jimiž teroristická síť al-Káida poprvé rázně udeřila na americké cíle.


Clintonová řešila, jak stabilizovat Somálsko

Během druhého dne cesty po africkém kontinentu se Clintonová v keňské metropoli také setkala se somálským prezidentem šajchem Sharifem Sheikhem Ahmedem, jehož Západem podporovaná přechodná vláda zatím neúspěšně bojuje s islámskými extremisty ovládajícími většinu somálského území.

„Prezident Obama a já chceme rozšířit podporu přechodné somálské vládě,“ uvedla americká ministryně na společné tiskové konferenci se somálským prezidentem, jehož přechodná vláda zatím neúspěšně bojuje s islámskými extremisty ovládajícími většinu somálského území.

Spojené státy berou velmi vážně nebezpečí, které představují povstalci milic Šabáb, řekla dále Clintonová, která somálské vládě přislíbila další vojenskou i finanční pomoc.


Kvůli násilnostem opustilo domovy 250 000 lidí

V Somálsku kvůli násilnostem podněcovaným z velké části bojovníky skupiny Šabáb uprchlo v posledních třech měsících z domovů přes čtvrt milionu lidí. USA dodaly letos somálské vládě pro boj proti radikálům organizace Šabáb vojenskou pomoc zahrnující více než 40 tun zbraní a munice. Washington rovněž Somálsku pomáhá při výcviku bezpečnostních složek.